Mój 17 letni syn ma depresje od kilku lat . Leczył się u psychoterapeuty ale to nie pomaga . Jest co

2 odpowiedzi
Mój 17 letni syn ma depresje od kilku lat . Leczył się u psychoterapeuty ale to nie pomaga . Jest coraz gorzej . Od kilku miesięcy nie wychodzi z domu, nie chodzi do szkoły ( mieszkamy w Londynie i jest już po maturze ) od trzech miesięcy praktycznie się nie rusza tylko leży lub siedzi . Nie rozmawia z nikim . Dzisiaj umowilam mu wizytę u psychiatry . Oczywiście nie chce iść . Zrobiłam mu tez badania krwi i na pierwszy rzut oka są bardzo złe . Do jakich lekarzy powinnam iść i jakie jeszcze badania zrobić

Za wysoka : hemoglobina 17,3 g/dl, neutrofile 7,10 tys/ul , neutrofile 67,4 %, monocyty 10,6%, żelazo 207 ug/dl, bilirubina całkowita 1,98 mg/dl, glukoza 104 mg/dl, albumina 5,1 g/dl, ck 333 U/I z dwoma wykrzyknikami , insulina 29,6 ulU/ ml, Ige całkowite 142,70 IU/ml,
TSH 2,000 uIU/ml, Ft3 4,18 of/ml, Ft4 1,43 ng/dl, DHEA -SO4 544,70 ug/dl, kortyzol 10,20 ug/dl, vitD 53,30 mg/dl, testosteron 297 ng/dl , anty TPO <9 IU/ml anty TG<10 IU/ml , Igm 0,32 g/l, cholesterol HDL 37mg/dl całkowity 131 cholesterol nie hdl 94 cholesterol LDL 78,12 trójglicerydy 79,40 , ANA1 dodatni i inne ale chyba prawidłowe
Witam Panią,
bardzo ważne jest, aby w obecnej sytuacji syn trafił koniecznie do lekarza psychiatry. Z Pani opisu wynika, że wskazane jest przepisanie leków, co może zlecić lekarz dobierając odpowiednie dawki, być może konieczne będzie także czasowe leczenie stacjonarne syna. Można przypuszczać, że przy tak długim okresie utrzymujących się niepokojących objawów depresyjnych zawirowanie w wynikach syna jest efektem choroby, bowiem depresja ma swoje podłoże biologiczne i wpływa na stan całego organizmu. Rekomenduję po kontakcie z psychiatrą łączenie farmakoterapii z psychoterapią w nurcie poznawczo-behawioralnym, która ma wysoką skuteczność jeśli chodzi o leczenie depresji, zaburzeń lękowych i innych. Gdyby chciała Pani jeszcze skonsultować coś w obszarze depresji to z racji obchodzonego niedawno Światowego Dnia Depresji oraz Dni Depresji w AlmaMedic w dn. 6-14 marca udostępniamy klientom ograniczoną ilość bezpłatnych konsultacji psychologicznych, w tym on line. Mamy jeszcze pojedyncze miejsca z puli bezpłatnych w tym okresie. Pozdrawiam, Katarzyna Ładniak-Grońska, psycholog, diagnosta kliniczny, terapeuta par,AlmaMedic.pl

Dzień dobry! Przede wszystkim niezwykle ważne jest podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i obawami dotyczącymi stanu zdrowia syna z jego psychoterapeutą. Proszę nie bać się mówić o tym, iż z Pani obserwacji wynika, że stan zdrowia syna ulega pogorszeniu - terapeuta powinien wyjaśnić z czego może to wynikać. Gdy nasilenie objawów utrudnia dziecku codzienne funkcjonowanie, a same oddziaływania terapeutycznie nie przynoszą zadowalających efektów najczęściej do leczenia włącza się farmakoterapie, dlatego wizyta u psychiatry w tym momencie byłaby jak najbardziej wskazana. Proszę pamiętać jednak, że nie ma to zastąpić oddziaływań psychoterapeutycznych, a stanowić ich uzupełnienie! Przed wizytą u psychiatry, oprócz podstawowych badań krwi, dobrze jest również wykonać badanie tarczycy. Jeśli nastolatek ma opory przed wizytą u psychiatry dobrze jest wybadać z czego one wynikają. Czasem kilka spokojnych rozmów, w których zostaną poznane i wyjaśnione wątpliwości nastolatka związane z wizytą u psychiatry sprawiają, że Ci zmieniają zdanie.
Pozdrawiam, Kałużna Agata