Mma problem z zębem po leczeniu kanałowym górnej 6. Wszytskie 4 kanaly zostały dobrze wyczyszczone.

9 odpowiedzi
Mma problem z zębem po leczeniu kanałowym górnej 6. Wszytskie 4 kanaly zostały dobrze wyczyszczone. Lekarz mówi ze jak zacznie boleć to do wyrwania itd itd. Założył lekarstwo i koniec. Później jedna pani mi powiedziała ze powinien wypelnic kanały ale on miał zwolnienie. A inny lekarz nie chciał się tego podjąć. Wiec nadal siedze z tym lekarstem na zębie bez uzupełnionych kanałów. Ostatnio zaczęło mnie mocno boleć ten ząb. Takim ostrym pulsującym bólem i nadwrażliwością na dotyk. I ten ból nie chce minąć i przeszkadza w jedzeniu bo nie jestem w stanie nic pogryść. Czy ten ząb który jest "martwy" powinnien się nadawać już do wyrwania?? Czy jednak da sie go uratować??
Powinien dać się uratować. Trzeba skutecznie zakończyć leczenie kanałowe. Usunięcie zęba to ostateczność. Najlepiej żeby zajął się tym lekarz endodonta, specjalizujący się w leczeniu kanałowym i dysponujący odpowiednim sprzętem i przede wszystkim mający odpowiednie doświadczenie.

Witam. Myślę że ząb jest jeszcze do uratowania Ale skoro ból powrócił to czas najwyższy usunąć lekarstwo z zęba i dokończyć leczenie kanałowe. Przeciąganie tej sytuacji nie działa korzystnie na rokowanie leczenia. Pozdrawiam serdecznie
Najlepiej byłoby jak najszybciej udać się do endodonty w celu wykonania diagnostyki, w tym radiologicznej oraz jak najszybszego zakończenia leczenia zęba. Rokowania pogarszają się w miarę dalszego odwlekania wypełnienia szczelnego kanałów.
Witam, W pierwszej kolejności należy udać się do stomatologa który wymieni opatrunek leczniczy a następne po odpowiedniej diagnostyce RTG, CBCT przeprowadzi leczenie endodontyczne i wypełni kanały korzeniowe najlepiej przy pomocy mikroskopu.
Nie sądzę, aby bez obejrzenia zdjęcia rtg ktoś dał Pani dobrą radę. Bo ząb może być dobrze kanałowo przeleczony ale przyczyna leży w otaczającej korzenie kości. Może jest jakaś zmiana, przy którymś korzeniu (przywierzchołkowa) i ząb jeśli nie jest możliwe wykonanie resekcji może być faktycznie do usunięcia. Natomiast podstawą rozpoczęcia leczenia i aby pacjentowi szybko ulżyć jest wyłączenie zęba za zgryzu, tj. nieznaczne skrócenia aby mogła Pani bazboleśnie jeść. Pulsowanie jest charakterystyczne dla tworzącego się zapalenia ropnego. Proszę nie szukać pomocy w internecie a w gabinecie doświadczonego stomatologa.
Należy ocenić jego stan pod mikroskopem i jesli nie ma pęknięć ,wypełnić kanały i wzmocnić ząb korona porcelanowa .
Aby podjąć decyzję co do rokowania i możliwości leczenia należy przeprowadzić dokładne badanie -
głównie musimy przeanalizować dwie sprawy:
- czy jest możliwość szczelnej odbudowy korony, a to zależy jak bardzo jest ona zniszczona oraz
- jak duży jest ewentualny stan zapalny wokół korzeni i jakie są szanse na jego wygojenie.
To oceniamy wykonując badanie kliniczne, zdjęcia RTG oraz również czasem tomografię - CBCT - żeby w trójwymiarze dokładnie wszystko pooglądać.
Moja sugestia jest taka, żeby nie zwlekać z udaniem się na wizytę do specjalisty i podjąć decyzję. Jeśli po takiej analizie będzie szansa na powodzenie- należy jak najszybciej dokończyć leczenie kanałowe i odbudować zęba. Pozdrawiam :)
Podstawa to dobra diagnostyka. Z opisanych objawów wynika, że rozwinął się stan zapalny w otoczeniu korzeni zęba związany z zakażeniem w jego kanałach. Trzeba zatem ocenić rozległość tego stanu zapalnego i mozliwości jego wyleczenia (to robimy za pomocą zdjęć rentgenowskich- najlepiej trójwymiarowych czyli tomografii komputerowej- CBCT) oraz ogólnego stanu zęba i możliwości jego odbudowy. Polecam zatem jak najszybciej udać się do specjalisty. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Na pewno o ząb 6 ty należy walczyć. Jest on niezmiernie ważny w utrzymywaniu wysokości zwarcia i jego utrata będzie miała dalsze niekorzystne efekty dla pozostałych zębów. Należy wykonać rtg dla lub tomografie dla oceny stanu korzeni oraz kości. I wykonać prawidłowe leczenie kanałowe. Ważne aby było wykonane bez dostępu śliny czyli w koferdamie, dobrze jeśli w powiększeniu. Daje to większe szanse na powodzenie leczenia. Pozdrawiam