Mimo diety tysiąc pięćset - tysiąc sześćset kcal przytyłam 8.9 kg w 3 miesiące. Jem 5 posiłków dzien

3 odpowiedzi
Mimo diety tysiąc pięćset - tysiąc sześćset kcal przytyłam 8.9 kg w 3 miesiące. Jem 5 posiłków dziennie. W ostatnim tygodniu waga poszła o 2.9 kg. Wynik TSH ponad 2. Endokrynolog wykluczył niedoczynność tarczycy, wykryto guza na lewym płacie tarczycy. Prowadzę zdrowy tryb życia, ćwiczę 5-6 razy w tygodniu a waga drastycznie idzie w górę, wyniki prolaktyny mogę zrobić dopiero za jakieś 2 tygodnie. Do tego czasu przy takim tempie tycia mogę przybrać z 20 kg. Jak to zatrzymać? Bardzo proszę o wskazówki..
Przyrost masy ciała jest zależny od wielu czynników - w tym między innymi od ilości jedzenia, które spożywał/-a Pan/-i wcześniej. Dieta powinna uwzględniać podstawową i całkowitą przemianę materii. Są one uzależnione od aktualnej masy ciała, wzrostu, wieku, płci oraz aktywności fizycznej. Mimo przytoczonego opisu brakuje kilku rzeczy bez których nie da się przedstawić jednoznacznej odpowiedzi.
Obecnie wiele osób łączy problemy z funkcjonowaniem tarczycy z nadmierną masą ciała, ale wcale nie jest to bezpośredni związek przyczyno-skutkowy.
W opisanym przypadku podstawą byłoby przeprowadzenie pełnego wywiadu żywieniowego i jego ocenę przez dietetyka.
Pozdrawiam

Wszystko zależy od porcji i jakości tych posiłków. Proponuję jeść dużo warzyw z dodatkiem składnika białkowego np. mięsa, ryby, jajka oraz składnika węglowodanowego np. grube kasze, ryż brązowy, makaron żytni, gryczany. Proszę tez nie zapomnieć o wypijaniu 2-3 litrów płynów. Warto też zrobić badanie składu ciała, żeby sprawdzić czy przyrost masy ciała to wzrost zawartości wody, czy tkanki tłuszczowej.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut
Dzień dobry,
z podanych wyżej informacji trudno wywnioskować z czego wynika wzrost masy ciała. Może być on spowodowany nieodpowiednią kalorycznością diety, złymi proporcjami składników odżywczych lub nieprawidłowym zestawem ćwiczeń. Proszę udać się do dietetyka, który przeprowadzi szeroki wywiad zdrowotny, żywieniowy oraz przeanalizuje dotychczasowy dzienniczek żywieniowy. Pozdrawiam