Miałam wykonywany rezonans głowy ale bez kontrastu. Czekam teraz na wyniki i bardzo się boje. Czy ra

1 odpowiedzi
Miałam wykonywany rezonans głowy ale bez kontrastu. Czekam teraz na wyniki i bardzo się boje. Czy radiolog wykonujący badanie widząc coś niepokojącego mógłby podać kontrast czy dopiero może zlecić kolejne badanie z kontrastem?
Szanowna Pani,

jeśli skierowanie zostało wydane na badanie MR głowy bez kontrastu to lekarz radiolog nie bardzo może "dać kontrast gratis" - NFZ po prostu za kontrast nie zapłaci (ani nikt inny - to zależy kto i jak kierował na badanie).

Zlecić kolejne badanie z kontrastem może ten kto zlecał poprzednie badanie. Jeśli nie ma przeciwwskazań (ciąża, niewydolność nerek) to warto już pierwsze badanie MR głowy robić z kontrastem. Z drugiej strony większość badanie MR nawet bez kontrastu ze stosunkową dużą dokładnością, (znacznie większą niż badanie TK bez kontrastu) jest w stanie wykryć nowotwory.