Męty w ciele szklistym

3 odpowiedzi
Czy istnieje skuteczny sposób leczenia mętów ciała szklistego? Mój okulista powiedział mi, że raczej trzeba się do tego przyzwyczaić. Nadmienię, że poza dużą krótkowzrocznością (-9 dioptrii) oczy są ok. Próbowałem kropli vitreolent i kapsułek vitroft, ale niewiele to dało.
Witam,
Doniesienia naukowe i prace na temat zastosowania lasera YAG sa pojedyncze na bardzo malej grupie pacjentow. Do dzisiaj brak jest badań potwierdzających skutecznosc tz witreolizy laserowej. (1)
W Polsce witreoliza laserowa jest dostepna, ale tak jak wspomnialam badań naukowych na Świecie, a także w Polsce potwierdzajacych skuteczność,a przede wszystkim okreslajacych powiklania -do tej pory nie ma zbyt wielu.
pozdrawiam
AM

Przypisy
1.
Vitreous floaters: Etiology, diagnostics, and management.
Review article
Milston R, et al. Surv Ophthalmol. 2016 M
Vitreous floaters: Etiology, diagnostics, and management.

Witam rzeczywiście problem z metami jest trudny . Wszystko zależy od momentu ich pojawienia , jeśli trwają ponad 2 miesiące to ich zlikwidowanie będzie prawie niemożliwe. Można spróbować jeszcze cacium 500 1 tabl dziennie i rutinoscorbin 3x2 tabl i Vitroft 1 tabl Dz pozdrawiam
Dzień dobry
Pojawiające się z czasem męty w ciele szklistym są w większości przypadków wynikiem naturalnych procesów zachodzących w oczach wraz z upływem lat. Pojedyncze mogą pojawiać się już po 30 roku życia, u osób z wadą krótkowzroczną nawet wcześniej. Ważną kwestią jest wyjaśnienie czy są to zmiany fizjologiczne nie stanowiące zagrożenia dla oczu czy też wymagają szerszej diagnostyki i leczenia.
Więcej informacji jestem w stanie przekazać jedynie po dokładnie przeprowadzonym badaniu.
Alicja Błazej -Waśkiewicz