Mamy z mężem bardzo nurtujący nas problem, a mianowicie nasza córka we wrześniu skończy 3 lata (będz

3 odpowiedzi
Mamy z mężem bardzo nurtujący nas problem, a mianowicie nasza córka we wrześniu skończy 3 lata (będzie szła do przedszkola) i jak do tej pory nie bardzo potrafi korzystać z nocnika mimo naszych długich starań. Czasem zawoła że chce siusiu i usiądzie na ten nocnik i coś tam zrobi (tylko siusiu). Niestety nie potrafi wołać że chce kupę by można było ją wysadzić. Zdarzyło jej się może ze 3 razy zrobić kupę do nocnika lub ubikacji ale to tyle. Zazwyczaj jak się jej pytamy czy nie chce zrobić kupy to zawsze zaprzecza i nie da jej się namówić na posiedzenie, a potem za chwilę krzyczy, że kupa i jak chcemy ją wysadzić to okazuje się że już narobiła w pieluchę. Jest to dla nas strasznie męczące i dołujące, że dziecko w takim wieku nie potrafi do końca wyrażać swoich potrzeb dotyczących załatwiania się, a jest to bardzo ważne by mogła pójść od września do przedszkola. Nie chcę by ją stamtąd wywalili z takiego powodu. Nie wiem co mam zrobić w tej sprawie. Może trzeba się osobiście wybrać do jakiegoś psychologa dziecięcego. Była bym wdzięczna za jakąś pomoc w tej sprawie
Dzień dobry, wydaje mi się, że Państwa pierwszym krokiem powinno być odstąpienie od pieluch. Dziecko, które posika się w majtki lub zrobi kupę i chwilę będzie musiało się z tym mierzyć i żyć w niewygodzie- w końcu samo zrozumie, że najlepszym miejscem na załatwianie jest nocnik. Oczywiście nie należy denerwować się kiedy dziecko się zmoczy lub zanieczyści, tylko tłumaczyć co się wydarzyło i wskazywać miejsce do załatwiania. Dziecko warto również wysadzać na nocnik ok.15 minut po spożyciu płynu. Pozdrawiam, Agnieszka B.B.

Trzy lata to jeszcze niewiele ... Ze spokojem, na luzie. Dobrze jest zamienić korzystanie z toalety w zabawę. Polecam Państwu: "Małą książeczkę o kupie". Można dziecko zachęcić opowieściami o kupie z owej książeczki. Rezygnacja z pieluch jest wskazana, bo wówczas córce nie będzie miło i wygodnie. Jeśli w rodzicach jest sporo napięcia. Dzieci niczym pudła rezonansowe to czują ... Pozdrawiam Patrycja Abbink
Myślę, że warto podejść do tego tematu z wyrozumiałością i na spokojnie co jakiś czas zaprowadzać małą do toalety. Za każdy sukces koniecznie nagradzać, okazywać radość i dumę. Jeśli zabrudzi majteczki, niech chwilę w tym pobędzie - uczucie dyskomfortu też ją czegoś nauczy. Nie warto stosować kar, dziecko nie robi tego na złość, po prostu jeszcze nie potrafi. Cierpliwości. Można zebrać obrazki z Internetu z dziećmi w jej wieku siedzącymi na muszli/nocniku, pokazać jej, komentując: "Zobacz, dzieci lubią robić kupę do muszli".Niech zobaczy, że jest to pewna norma. Proszę się nie poddawać i konsekwentnie ubierać majteczki, mała z pewnością się tego nauczy. Powodzenia :)