Mam w rodzinie osobę,która choruje na schizofrenię. Niestety nie chce się leczyć. To już trwa od rok

3 odpowiedzi
Mam w rodzinie osobę,która choruje na schizofrenię. Niestety nie chce się leczyć. To już trwa od roku, osoba chora czepia się mnie o wszystko i wmawia nie prawdę. To już jest męczące! Zauważyłam, że ja już nie potrafię z nią rozmawiać, ciągle są kłótnie i tylko cała się trzęse. I tylko czekam na atak z strony tej osoby. Bo nigdy nie ma normalnej rozmowy. Wystarczy, ze ją zobaczę, i już mnie czesie i nerwy mam. Pytanie moje jest takie, czy ja powinnam iść do psychologa by się uspokoić i doradzić jak żyć w takiej sytuacji
Dzień dobry.
W sytuacji występowania choroby psychicznej w rodzinie wsparcia potrzebuje tak naprawdę cała rodzina. Wskazana jest pomoc psychologiczna i psychoedukacja, by wiedzieć , jak sobie radzić i jak reagować.
Dlatego zdecydowanie zachęcam Panią do wizyty u psychoterapeuty.

Witam. Wygląda na to, że na tym etapie to Pani jest zidentyfikowanym pacjentem/klientem do terapii, bowiem to Pani sygnalizuje problem. Osoba psychotyczna (lub w przebiegu schizofrenii bez ostrych objawów) często jest bezkrytyczna wobec własnych postaw, motywów, zachowań. A problem dotyczy całego systemu (np. rodziny). Proszę udać się do psychoterapeuty. W razie zaostrzenia objawów - do lekarza psychiatry. Pozdrawiam
W sytuacji choroby czy problemów jednego z członków rodziny często pozostałe osoby potrzebują wsparcia by móc poradzić sobie i aby móc ewentualnie wspierać osobę chorą. Wizyta u psychologa może pomóc w zrozumieniu objawów członka rodziny oraz w szukaniu sposobów jak zadbać o siebie w takiej wymagającej sytuacji.