Mam uraz kolana, dziś byłem na USG. Rozpoznanie to: - Linijne zmiany degeneracyjne w zakresie rogu

1 odpowiedzi

Mam uraz kolana, dziś byłem na USG. Rozpoznanie to:
- Linijne zmiany degeneracyjne w zakresie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej na dł. ok 6,8mm
- W zakresie rogu przedniego linijne zmiany degenaracyjne na dł. ok 7,2mm
- Linijne zmiany degenaracyjne w zakresie rogu tylnego łąkotki bocznej na dł. ok. 8mm, które sięgają pow. stawowej.
Obniżenie echogeniczności w części dystalnej więzadła pobocznego piszczelowego na obszarze o wym. 10x5mm - cechy częściowego uszkodzenia.
Chrząstka stawowa odcinkowo nieco ścieńczała w zakresie kłykcia przyśrodkowego k. udowej, o podwyższonej echogeniczności.

Możecie mi Państwo powiedzieć co mnie czeka?
Dzień Dobry!
Zwyrodnieniowe uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej w zależności od obrazu klinicznego można leczyć zachowawczo lub artroskopowo (operacyjnie). Leczenie zachowawcze, w mniejszych uszkodzeniach składa się z redukcji masy ciała, ćwiczeń, stosowania leków przeciwbólowych, zastrzyków dostawowcych z kwasu hialuronowego, fibryny autologicznej bogatopłykowej, czynników wzrostu, komórek macierzystych. Leczenie artroskopowe to małoinwazyjny zabieg polegający na usunięciu uszkodzonych fragmentów łąkotki. W mojej opinii warto zacząć od leczenia zachowawczego, zwłaszcza z użyciem autologicznej fibryny bogatopłytkowej (I-PRF). Po więcej szczegółów zapraszam na moją stronę internetową.
Łącze wyrazy szacunku
Dr Paweł Sokołowicz