Mam taki problem a mianowicie przez ostatni rok palilem marihuane dzien w dzien a nawet kilka razy d

3 odpowiedzi
Mam taki problem a mianowicie przez ostatni rok palilem marihuane dzien w dzien a nawet kilka razy dziennie . zauwazylem ze trace nad tym kontrole i stwierdzilem ze odstawiam ja totalnie. Od 2 tyg nie pale nic ale zaczely sie pojawiac problemy , depresja sennosc zaburzenia wartosci i brak pewnosci siebie. Pytanie czy to minie , czy mam przyjmowac jakies leki ?
Witam serdecznie. Problem o którym Pan pisze wskazuje na przyzwyczajenie Pana organizmu i psychiki do funkcjonowania "pod wpływem" substancji. Myślę, że dobrą decyzją był fakt odstawienia substancji, gdy zauważył Pan, że zaczyna tracić kontrolę nad swoim zachowaniem. Objawy, których Pan doświadcza są wynikiem odstawienia substancji. W przypadku rezygnacji z substancji psychoaktywnych nie stosuje się leczenia farmakologicznego, a terapię. Zachęcam Pana do kontaktu z psychologiem, specjalistą terapii uzależnień, by pomóc Panu uporać się z przeżywanymi objawami oraz pracować nad utrzymywaniem dalszej abstynencji od substancji. W razie potrzeby zapraszam Pana na umówienie konsultacji on-line.
Pozdrawiam życząc wszystkiego dobrego,
Elżbieta Kuna
psycholog

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Przy uzależnieniu od substancji psychoaktywnych powinien się Pan zgłosić do ośrodka uzależnień w celu podjęcia terapii ( indywidualnej, grupowej) ze specjalistą terapii uzależnień. Myślę, że wskazane byłoby zgłosić się do lekarza rodzinnego i przeprowadzić kontrolne badania krwi. Pozdrawiam, Violetta Patryn
Według modelu, elastyczności psychologicznej, który jest mi bliski w pracy terapeutycznej, bardzo często przyczyną uzależnienia się od substancji (np. marihuany) czy czynności (grania na komputerze, oglądania seriali, czytania książek) są trudne przeżycia emocjonalne, czy myśli, z którymi trudno nam się skonfrontować. Z tej perspektywy nie dziwi, że po odstawieniu używki, która w przyjemny sposób odsuwa nasze myśli od aktualnych spraw i daje poczucie dystansu, pojawiają się takie odczucia, o jakich Pan pisze. Mimo tego gratuluję Panu decyzji odstawienia palenia, które mimo, że może być postrzegane jako przyjemna rozrywka, jest najczęściej niebezpieczne dla zdrowia (szczególnie tzw. procesów poznawczych - związanych z uwagą, koncentracją uwagi, pamięcią), a już na pewno oddala nas od bycia tu i teraz i życia zgodnego z wartościami. Decyzja, jaką Pan podjął jest bardzo ważna i dlatego warto ją pielęgnować, również poprzez przyjrzenie się objawom, które Pan opisuje po odstawieniu marihuany. Oczywiście najbardziej polecam pracę z psychoterapeutą. Można też dowiedzieć się więcej na temat tego jak sobie pomóc, pracując z podręcznikami samopomocy, opartymi na podstawach naukowych. Mogę na przykład polecić podręcznik "W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem." ( Wilson, DuFrene, 2018). Życzę wszystkiego dobrego, Magdalena Hyla

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.