Mam syna niedorozwinietego umyslowo. On ma nadzieje, ze przekaze mu swoja firme ktora, prowadze od p

3 odpowiedzi
Mam syna niedorozwinietego umyslowo. On ma nadzieje, ze przekaze mu swoja firme ktora, prowadze od paru lat. Tylko on nie umie wspolpracowac z pracownikami i nie powinien miec kontaktu z ludzmi. Jak delikatnie go o tym poinformowac?
Dzień dobry,
Pani w ten sposób chce zadbać o syna, a nie go skrzywdzić. Ważne jest, by on wiedział, że wszystkie decyzje, które Pani podejmuje są kierowane tylko i wyłącznie jego dobrem. Jeśli to możliwe proszę spróbować dać synowi w firmie ważne zadanie, z którym na pewno sobie poradzi. W ten sposób on będzie czuł się potrzebny, a pani go nie odrzuci z życia firmy. Rozmowa natomiast powinna potoczyć w duchu wspierania go i motywowania do własnego rozwoju.
Trzymam kciuki i powodzenia
Sugeruję wizytę: Poradnictwo psychologiczne - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Nie pisze Pani konkretnie, jaki deficyty umysłowe ma Pani syn, nie mniej uważam, że warto zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, nie każdy nadaje się na przedsiębiorcę! I nie chodzi tylko o iloraz inteligencji czy zdolności poznawcze, ale cały szereg cech osobowościowych, które nas predysponują bądź nie do prowadzenia firmy. Warto o tym rozmawiać z synem, ale tak, by zrozumiał, że to nie zarzut czy krytyka tylko dbanie, by miał czas na znalezienie swojej indywidualnej ścieżki rozwoju zawodowego. I w szukaniu odpowiedniej dla niego pracy, warto mu pomóc. Druga sprawa, to stwierdzenie "nie powinien mieć kontaktu z ludźmi". Rozumiem, że to skrót myślowy, ale proszę pamiętać, że wszyscy jesteśmy istotami społecznymi i ludzi po prostu potrzebujemy. Prawdopodobnie ma Pani rację, że syn nie powinien ludźmi zarządzać (bo to skomplikowane zadanie), ale jak każdy z nas powinien mieć możliwość ćwiczenia umiejętności społecznych. Dobrze by było, gdyby to robił w grupie rówieśniczej, towarzyskiej a nie w Pani firmie. Do tego jest potrzebna aktywność zawodowa (poza pani firmą), wychodzenie na spotkania, wydarzenia kulturalne, poznawanie koleżanek, kumpli. Gdy syn poczuje się dobrze w jakiejś grupie ludzi podobnych sobie, prawdopodobnie nie będzie chciał nimi rządzić tylko z nimi przebywać. A tak, być może, myśli o przejęciu firmy, gdyż nie widzi żadnej innej alternatywy dla siebie. Proszę próbować pomóc mu, taką własną ścieżkę rozwoju zawodowego i towarzyskiego znaleźć. Powodzenia.
Wyraź swoją miłość i troskę: Zawsze zaczynaj od wyrażania miłości i troski o swojego syna. Powiedz mu, że to, co robisz, jest dla jego dobra i że zawsze będziesz go wspierać.

Wyjaśnij sytuację delikatnie: Wyjaśnij mu, że prowadzenie firmy wymaga pewnych umiejętności i zdolności, które mogą być dla niego trudne. Zamiast mówić, że "nie powinien mieć kontaktu z ludźmi", wyjaśnij, że niektóre aspekty biznesu mogą być dla niego stresujące lub trudne do zrozumienia.

Zaproponuj alternatywy: Możliwe, że jest wiele innych ról, które Twój syn mógłby pełnić w firmie, które lepiej pasowałyby do jego umiejętności i zainteresowań. Zaproponuj te możliwości jako alternatywę. To może pomóc mu poczuć się zaangażowanym i wartościowym, nawet jeśli nie może przejąć firmy.

Zaproponuj profesjonalne wsparcie: Rozważ skonsultowanie się z profesjonalistą, takim jak psycholog czy doradca zawodowy, który mógłby pomóc Twojemu synowi zrozumieć sytuację i przejść przez ten trudny proces.

Bądź cierpliwy: To może być trudne do zaakceptowania dla Twojego syna, więc daj mu czas na przetworzenie tych informacji. Bądź gotowy na to, że może być zły lub smutny i zapewnij mu, że to normalne uczucia.

Pamiętaj, że jesteś rodzicem i znasz swojego syna lepiej niż ktokolwiek inny. Ważne jest, abyś postępował zgodnie z tym, co uważasz za najlepsze dla niego. W takich trudnych sytuacjach, wykazanie empatii, cierpliwości i miłości są najważniejsze.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.