Mam skolioze trójpłaszczyznową, nie jest wielka ale czuje ciagly ucisk kregoslupa na prawa strone ni

7 odpowiedzi
Mam skolioze trójpłaszczyznową, nie jest wielka ale czuje ciagly ucisk kregoslupa na prawa strone nie wiem mięśni albo nerwów, miednica jest skrzywiona, co tez powoduje dyskomfort czy moze byc to kwestia zlego napiecia miesni, mam 22 lata i wiem ze juz tego nie wyprostuje ale czy mozna jakos zmniejszyc to uczucie poprzez terapie manualne, masaze?
Można jak najbardziej. Zgadzam się, że krzywizny już pozostaną ze względu na już utrwalone zmiany strukturalne. Co do napięcia mięśni to bez badania fizykalnego nie da się tego powiedzieć tu na forum. Proszę udać się do dobrego terapeuty po pomoc. Pozdrawiam

W przypadku skolioz możliwe są działania fizjoterapeutyczne zmniejszające opisane dolegliwości, np. poprzez masaż, terapię powięziową czy inne metody. Jednak trudno określić, które postępowanie w Pańskim przypadku będzie najlepsze, bez indywidualnego badania.
Witam. Uważam że śmiało można z tym pracować. Dysbalans mięśniowo powieziowy pojawiajacy sie przy schorzeniach kręgosłupa bywa bardzo uporczywy i czesto może nie mieć zbyt dużo wspolnego z owym problemem, w Pana przypadku skolioza nie musi być przyczyną dolegliwości. Sugeruję konsultację z fizjoterapeuta. Pozdrawiam
Witam,
Odpowiednia dobrana terapia manualna może zmniejszyć napięcie mięśniowe i umożliwić normalne bezbolesne Pana/Pani funkcjonowanie.
Pozdrawiam serdecznie
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Przez ćwiczenia, terapie manualna i trening jak najbardziej.
Tak można. Skolioza to przede wszystkim problem z regulacją napięć tkankowych w całym ciele: dotyczy zarówno mięśni,powięzi,naczyń,narządów wewnętrznych co daje odzwierciedlenie w konkretnej pozycji kośćca. Terapia powinna poprzedzona być wywiadem oraz oceną funkcjonalną i badaniem napięcia tkanek. Wg mojego rozeznania najlepsze efekty daje połączenie manualnej pracy na tkankach miękkich(mobilizacje/manipulacje powięzi, nerwów,terapia wisceralna)wraz z reedukacją ruchu/terapią funkcjonalną. Pisząc w skócie:należy uruchomić manualnie tkanki przyczynowe i nauczyć świadomie poruszać nimi do wytrenowania automatyzmu ruchowego. Wymaga to rozpoznania mechanizmów sprawnych -z tego względu rekomendowałbym (współ)pracę z fizjoterapeutą i/lub osteopatą pracującym w modelu globalnym zarówno na tkankach miękkich jak i funkcjonalnie. W moich pozostałych odpowiedziach znajdziesz pomocne hasła przy wyborze danego specjalisty. Powodzenia,
Daniel
Dzień Dobry, zachęcam do skorzystania z usług fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta zbierze pełen wywiad, wykona badanie funkcjonalne, ustali przyczynę problemu oraz wdroży plan leczenia.