Mam rozum jak 12 letnie dziecko. Umie czytać i pisać. Jednak zdarza się że robie błędy. Potrafie do

2 odpowiedzi
Mam rozum jak 12 letnie dziecko.
Umie czytać i pisać. Jednak zdarza się że robie błędy. Potrafie do pewnego stopnia liczyć. Umie pójść do sklepu i sobie coś w nim kupić. Potrafie jeździć rowerem. Umie się samodzielne wykąpać i umyć zęby. Jednak nie potrafie samodzielnie gotować. Nie zarabiam na siebie i mając 21 lat ciągle utrzymują mnie rodzice. Mam niepełnosprawność umysłową w stopniu lekkim. Czy taka osoba jak ja jest w stanie nauczyć się gotować? Byłaby w stanie zapłacić rachunki i się utrzymać?
Witam,
Niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim nie odbiera możliwości nabywania nowych doświadczeń i umiejętności. Ważne, że jest motywacja do nauki nowych umiejętności. Korzystne może okazać się uczestniczenie w Treningu Umiejętności Społecznych oraz bezpłatnym udziale w Warsztatach Terapii Zajęciowej. W dużych miastach informacje o tego typu bezpłatnym wsparciu może Pan/Pani uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Powodzenia!

Dzień dobry,
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim z powodzeniem mogą zdobyć umiejętności potrzebne do względnie samodzielnego życia, a nawet podjęcia pracy zarobkowej. Użyteczne w nabywaniu takich umiejętności mogą być wspominane wcześniej zajęcia z treningu umiejętności społecznych, uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej czy zapisanie się instytucji dysponującej mieszkaniami treningowymi dla osób z niepełnosprawnościami.
Jedną z możliwych jeszcze w tym wieku ścieżek jest podjęcie edukacji w szkole branżowej pierwszego stopnia (najlepiej działającej w specjalnym ośrodku szkolno- wychowawczym). Proces kształcenia trwa 3 lata. Zgodnie z prawem osoby z niepełnosprawnościami mogą realizować obowiązek szkolny do ukończenia 24 roku życia. Absolwent szkoły branżowej kończy ją egzaminami zawodowymi których pozytywny wynik potwierdza posiadane umiejętności do wykonywania danego zawodu.
Sama pracuję w takiej szkole, nasi uczniowie z powodzeniem po skończeniu szkoły radzą sobie na rynku pracy, zarabiają na swoje utrzymanie a także poszerzają zakres posiadanych umiejętności.
Z całego serca życzę powodzenia i trzymam kciuki za zdobycie potrzebnych dla siebie umiejętności.