Mam pytanie odnośnie wystawiania przez 9 miesięczne dziecko języka,język trzyma na zewnątrz za dolna

7 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie wystawiania przez 9 miesięczne dziecko języka,język trzyma na zewnątrz za dolna wargą od 2 miesiąca życia. Byliśmy u 2 neurologów, pod tym względem wszystko ok. Laryngolog też go widział ,jedynie stwierdził że ma dość duży język. Badania przesiewowe miał,więc raczej to nie jest tarczyca. Od szpitala karmienie mieszane , z piersi przez nakładki, dokarmianie butelką, problemy z jedzeniem z piersi mieliśmy. Używamy smoczka. Czy czekać dalej aż go schowa czy działać ,jeśli tak to w jakim kierunku
Prawdopodobnie przeoczono diagnostykę ssania (od urodzenia). Zaburzenia ssania mogą wskazywać na rózne nieprawidłowości od niewykrywalnych w tym wieku nieprawidlowości neurologicznych po czynnościowe i anatommiczne.
Ocena neurologów z jednej strony dobra, ale z drugiej nie dość obiektywna (zaburzenie schematu ssania, a co za tym idzie nieprawidłowe ułożenie języka, często nie jest brane pod uwagę w neurologicznej ocenie motoryki, napięcia itd).
Pytanie co badał laryngolg, czym badał, czego szukał a czego nie odnalazł.
Dla mnie dwa badania a nic nie wnoszą (chyba, że dysponuje Pani opisami, to musiałabym się z nimi zapoznać).
Czy widział rehabilitant/fizjoterapeuta - sprawdzał napięcie mięśniowe oraz motorykę wielką i małą?
Odpowiadając na pytanie - język w 9 miesiącu nie powinien wystawać na czerwień warg, a na oko nie określamy rozmiaru języka.
Powinna Pani skontaktować się z neurologopedą żywieniowcą w swojej miejscowości lub ze mną. Należy przeprowadzić szczegółowy wywiad, zapoznać sięz wynikami badań, sprawdzić umiejętność jedzenia oraz zbadać dziecko.
Z poważaniem Dr Szmaj

Drogi rodzicu,
Język wysunięty poza czerwień wargową nie jest normą w żadnym wieku. Zachęcam do zgłoszenia się na konsultacje do neurologopedy, logopedy wczesnej interwencji. Im wczesniej tym lepiej :).
Pozdrawiam
Aneta Czechowska
Dzień dobry!
Uważam, że powinni Państwo skontaktować się z neurologopedą ze specjalnością pokarmową. Tylko doświadczony specjalista w tej dziedzinie będzie potrafił ocenić, czy mamy tutaj do czynienia z makroglosją ( duży język), osłabieniem mięśni języka, czy też innymi deficytami anatomicznymi obszaru orofacjalnego. Najprawdopodobnie potrzebne będą masaże.
Dobry wieczór!
Dziecko ma 9 miesięcy i nieprawidłowy wzorzec ułożenia języka, co w konsekwencji przełoży się na nieprawidłową wymowę.W języku polskim wszystkie głoski realizujemy z językiem wewnątrz jamy ustnej .
Konieczna konsultacja z zakresu terapii karmienia.
W jaki sposób dziecko oddycha w spoczynku i w aktywności? Czy ma otwartą buzię podczas snu?
Jeśli język nie mieści się w jamie ustnej, i występuje dodatkowo wyciek śliny z ust, zaburzenia jej połykania, trudności w przyjmowaniu pokarmów, zaburzenia oddychania (np. chrapanie), nawracające zapalenia jamy ustnej koniecznie proszę zgłosić się do lekarza w celu dokładnej diagnozy - przydatne mogą być badania obrazowe, takie jak USG dna jamy ustnej, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny..
Jeśli nie ma innych objawów towarzyszących wystawianiu języka przez dziecko, być może wystarczy wizyta u neurologopedy i ćwiczenia mające na celu uzyskanie właściwego napięcia mięśniowego języka.
Witam. Zdecydowanie wizyta u neurologopedy. Nie zwlekała my z ta wizytą.
Krystyna Zielinska
Dzień dobry, zdecydowanie to nie jest pozycja spoczynkowa języka w żadnym wieku. Noworodek powinien wysuwać język na dolną wargę tylko w trakcie aktu ssania zasysając pokarm. Konsultacja z neurologopedą od noworodków.Taka pozycja może skutkować problemami z przyjmowaniem pokarmów stałych, mową niewłaściwą pozycją żuchwy i oddychaniem przez usta.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.