Mam pytanie odnośnie wymowy 3.5 latka. Moja córka mówi bardzo dużo, zadaję dużo pytań, ogólnie rozwi

7 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie wymowy 3.5 latka. Moja córka mówi bardzo dużo, zadaję dużo pytań, ogólnie rozwija się jak normalny trzylatek. Martwi mnie, że zamiast L wypowiada J. Nie zawsze ale w większości słów.Słowo chcę wychodzi jej jakkce bądź ce. Nie mówi jeszcze r , czasem wymawia ziebra zamoast zebra. Jak się śpieszy to mówi niewyraźnie jak jej tato, chociaż osoby z zewnątrz nie mają problemu ze zrozumieniem jej. Staram się z Nią w domu ćwiczyć język ale to bardzo uparte i niecierpliwe dziecko ;)
Witam serdecznie,
proszę umówić się na wizytę do logopedy. Specjalista przeprowadzi diagnozę, w tym badanie sprawności aparatu artykulacyjnego. Prawdopodobnie u córeczki występuje problem z pionizacją języka, Może też występować zbyt krótkie wędzidełko. To jednak będzie można stwierdzić podczas wizyty u logopeda. Uzyskana diagnoza wyznaczy kierunek postępowania terapeutycznego.

Pozdrawiam

Dzień dobry Pani!
Koniecznie należy udać się na wizytę u logopedy , który przede wszystkim oceni ruchomość i napięcie mięśni artykulacyjnych. Często dzieci wymawiają j zamiast l, gdy skrócone jest wędzidełko podjęzykowe. Słaba pionizacja języka , słabe napięcie mięśniowe języka może przyczyniać się do deformacji głoski l.
Dzień Dobry. Wskazana byłaby wizyta u logopedy i dokładna diagnoza logopedyczna. Dziecko nie musi mówić głoski R w tym wieku i jest to zupełnie normalne, natomiast głoska L powinna być już prawidłowo wymawiana. Prawdopodobnie problem tkwi w słabej pionizacji języka.
Zapraszam do logopedy, który na pewno pomoże ustalić przyczynę.
Dzień dobry. U Pani córeczki może występować problem ze zbyt krótkim wędzidełkiem podjęzykowym lub z pionizacją języka. W wieku trzech lat w granicach normy jest zamiana tzw. syczków na ciszki (czyli s, z, c, dz na ś, ź, ć, dź), jednak powinien córeczkę zobaczyć logopeda i wtedy postawić diagnozę. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Proszę umówić się z logopedą na badanie. Prawdopodobnie niskie napięcie artykulacykne lub krótkie więdzidełko jest przyczyną niepoprawne wymowy. Pozdrawiam
Proszę skonsultować się z logopedą, który dokona szczegółowej oceny rozwoju mowy oraz budowy i sprawności narządów artykulacyjnych. Dobierze odpowiednie ćwiczenia. Zapraszam jeśli jest Pani z okolic Poznania. Pozdrawiam
Witam. Sugeruje wizytę u logopedy. Głoska „ r” w tym wieku nie musi brzmieć prawidłowo.Ma prawo być zamieniana na głoskę „ L” . Jednak głoska „ L” już powinna b4zmiec prawidłowo. Jej wymiana na „ J” nie jest już normą i może świadczyć o słabej pionizacji języka.
Wizyta u logopedy pomoże ślą zero „ L” jest wymawiane nieprawidłowo.
Pozdrawiam.
Krystyna Zielińska