Mam pytanie odnośnie usług psychologicznych na NFZ. Otrzymałam skierowanie od lekarza pierwszego kon

2 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie usług psychologicznych na NFZ. Otrzymałam skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, chciałabym skorzystać i się zapisać. Poprzez tą stronę wyszukałam placówkę która by mi odpowiadała pod kątem dojazdu, dodatkowo pracuje tam lekarz który jest bardzo dobrze oceniany przez pacjentów stąd moje zainteresowanie. Nie wiem jak wygląda procedura na NFZ, zatem moje pytanie brzmi następująco:
1. czy zapisując się na terapie indywidualną - mogę wybrać sama lekarza czy jest on wybierany odgórnie, losowo ?
2. czy trzeba koniecznie wykorzystać całą dostępną liczbę przydzielonych sesji (przykładowo 52) czy można w pewnym momencie przerwać?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Psycholog pracujący w ramach NFZ,to lekarz taki sam jak każdy specjalista-rejestruje się Pani do niego w placówce, a on po pierwszej wizycie ustala tok spotkań,ich przewidywany czas trwania i sposób pracy z pacjentem. Kolejne wizyty odbywają się w ramach tych zaleceń. Oczywiście, może Pani wybrać zarówno placówkę jak i lekarza-w tym obszarze nie ma ograniczeń. Podobnie jak w czasie trwania terapii i Pani ewentualnej rezygnacji. Proszę jednak zwrócić uwagę, że na fundusz,tak samo jak prywatnie, powinna Pani ufać kompetencjom i wiedzy psychologa. Niestety, często w placówkach na fundusz,na kolejne wizyty jest długi czas oczekiwania,a spotkania rzadko odbywają się regularnie i w zalecanym odstępie czasu. Proszę śmiało korzystać, życzę owocnych spotkań. Dominika Wieland-Lenczowska

Witam. Z praktyki własnej w placówce NZOZ - sama Pani wybiera specjalistę zgłaszając się do rejestracji przychodni. Aktualnie z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem terminy oczekiwania (do marce b.r. bardzo długie) się nieco rozluźniły, więc warto skontaktować się z wybranym przez Panią psychoterapeutą jak najszybciej. Dla przebiegu terapii ilość oraz częstotliwość spotkań jest niezwykle znacząca. Na ile to możliwe warto ich nie rozrzedzać, jednak w warunkach NFZ zdarzają się dni "świąteczne", których bywa, że nie ma jak odpracować w inne dni. Są to tematy do poruszania już z prowadzącym Panią specjalistę. Z terapii można zrezygnować w każdej chwili (po prostu przestaje się Pani umawiać), jednak dlaczego Pani myśli o przerwaniu, jeszcze zanim zaczęła...?

Życzę sukcesów w pracy własnej :-)
Aleksandra Zaród