Mam pytanie odnośnie mięśni dna miednicy. Chodziłem bardzo wiele razy do urologów, wyszło że mam pr

2 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie mięśni dna miednicy.
Chodziłem bardzo wiele razy do urologów, wyszło że mam prawdopodobnie przewlekłe niebakteryjne zapalenie prostaty, albo miałem i to ma związek z mięśniami miednicy mniejszej. Obserwuję u siebie takie objawy jak: 1) po nerwowych sytuacjach i stresie, niewyspaniu, przemęczeniu odczuwam większe objawy od dróg moczowych, ucisk podbrzusza, większe parcia na mocz niż zwykle, popiekanie cewki. 2) po mocniejszym napinaniu sie przy defekacji czuje zwykle zwiększone parcie na mocz. Czasami także po takim napinaniu mięśni przy defekacji, potem czuje przez jakiś czas także popiekanie cewki.

Czy w związku z tym to może mieć związek z mięśniami dna miednicy oddziałującymi na drogi moczowe? Czy stres, przemęczenie lub wysiłek mięśniowy mogą rzeczywiście nasilać te objawy? Czy pora roku np teraz zima i ogólnie zimno też na to może wpływać? Co może pomóc? Mam 25 lat.
Witam.
Jeżeli badania urologiczne były nacelowane na problem i nie wykazały dokładniejszej diagnozy i istnieje tylko prawdopodobieństwa tego zapalenia prostaty; należałoby najlepiej bardziej doprecyzować badania, aby wiedzieć z czym mamy/nie mamy do czynienia.

Mięśnie dna miednicy jak najbardziej mogą mieć znaczenie - jest to raczej kwestia dla fizjoterapeuty uroginekologicznego, którego jest to specjalnością. Może mieć na to wpływ także dysbalans tzw. "core", czyli tłoczni brzusznej, która jest bezpośrednio powiązana z mięśniami dna miednicy.

Stres, przemęczenie, układ nerwowy mogą na to wpływać.
Jeżeli takie zwiększone parcie na oddawanie moczu czy na pęcherz było np w sytuacjach stresowych (egzamin maturalny, sesja, obrona, jakieś ważne wydarzenie), należałoby to także zbadać.

Warto także zbadać ogólnie miednicę, spojenie łonowe, itd.

Wymaga to dokładnej diagnozy, najlepiej u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Dzień dobry, zdecydowanie polecam wizytę u fizjoterapeutki uroginekologicznej. Objawy wskazane przez Pana mogą mieć związek np. z nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy i/lub brzucha. Proszę pamiętać o odpowiedniej pozycji podczas wypróżniania (podnóżek pod stopami) oraz postarać się nie przeć żeby nie zwiększać ciśnienia śródbrzusznego i obciążenia dna miednicy. Pozdrawiam, Sylwia Kotewicz