Mam pytanie odnośnie 22 miesięcznej córki. Chodzi o rozwój mowy, córka jak wspomniałem ma 22 miesi

3 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie 22 miesięcznej córki.
Chodzi o rozwój mowy, córka jak wspomniałem ma 22 miesiace. Obecnie potrafi powiedzieć około 10 słów, tj. Mama, tata, dzidzia, baba, gdzie, tak, nie, kaka (kaczka), mniam mniam, nie ma. Potrafi naśladować odgłosy niektórych zwierząt, rozumie i co się do niej mowi i wiekszosc prostych czynności wykona, gdy się o to prosi. Potrafi wskazać na różne przedmioty czy części ciała. Natomiast wszystkie te słowa zaczęła wypowiadać pol roku temu, od tamtego czasu żadnych nowych słow nie wypowiada i co mnie lekko niepokoi nie próbuje powtarzać. Na wszystko co ja interesuje lub coś chce, to poprzez wskazanie palcem i mówi po prostu "yy", czy to wskazanie jakiegos zwierzątka na obrazku jak kotek, czy samochód czy określenie czegoś czego chce odbywa się na zasadzie "wskazanie palcem i "yy", naprzyklad gdy chce jeść. Zawsze, gdy mówimy do niej wyraźnie nazywając jakis prosty przedmiot którym jest zainteresowana mówiąc "powiedz kot" , denerwuje się i odpowiada "nie", choć często mowi rozne sylaby, trudniejsze, latwiejsze, ale bez konkretnych określeń. Czy w takiej sytuacji udać się na konsultacje logopedyczna, czy raczej nie jest to coś czym się niepokoić. Zastanawiam się również czy może mieć na to wpływ oglądanie bajek na smartfonie, praktycznie codziennie przed zaśnięciem, czy w ciągu dnia?
Dzień dobry. Zdecydowanie polecam udać się do logopedy bo wskazana ilość słów to zdecydowanie za mało na prawie dwulatkę. Użytkowanie wysokich technologii również nie wpływa korzystanie na rozwój mowy. Proszę również się zbytnio nie niepokoić do chwili diagnozy logopedyczniej. Warto również wykonać podstawowe badania słuchu.

Dzień dobry, zdecydowanie warto udać się do neurologopedy w celu porady na temat stymulacji rozwoju mowy oraz oceny sprawności ustno-twarzowej w tym też oddechu mownego.Kolejnym krokiem będzie ocena percepcji fonemowej.Jeśli badanie słuchu przesiewowe, po urodzeniu było prawidłowe i dziecko rozumie komunikaty i polecenia,to nie ma potrzeby wykonywać badania słuchu na tym etapie.Jeśli natomiast,dziecko ma przewlekły katar, alergię to należy udać się do laryngologa na badanie kontrolne:uszy-migdałki.W innym wypadku najpierw idziemy do specjalisty od mowy.Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna dzieci - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Słusznie Pani się niepokoi. Z jakiś przyczyn dziecko nie odpowiada. Trzeba poznać i usunąć.przyczynę. Wdrożyć oddziaływanie pod kierunkiem neurologa, neurologopedy. A także laryngologa, gdy zaleci neurologopeda. Zbadać słuch, wzrok. Czy dziecko je stałe pokarmy? Pozdrawiam. Sylwia Kot