Mam pytanie dotyczące borderline. Jakie są najczęstsze symptomy, które pozwalają na diagnozę?

2 odpowiedzi
Mam pytanie dotyczące borderline. Jakie są najczęstsze symptomy, które pozwalają na diagnozę?
Osobowość borderline charakteryzuje się przede wszystkim niestabilnością emocjonalną. Z innych kryteriów diagnostycznych wymienia się dążenie do uniknięcia odrzucenia, niestabilne i intensywne związki emocjonalne, zaburzenia w obrazie samego siebie, chroniczne poczucie pustki, intensywny gniew i trudności z kontrolowaniem gniewu czego wynikiem mogą być bójki, akty przemocy, okazywanie humorów, nawracające zachowania i gesty oraz groźby samobójcze lub działania o charakterze samookaleczającym.
Jak z powyższych kryteriów wynika osobowość borderline cechuje przede wszystkim niedorozwój w zakresie stabilnego poczucia tożsamości czyli koncepcji własnego self.

Dzień dobry,
diagnoza zaburzenia osobowości typu borderline jest stawiana przez lekarza psychiatrę lub psychologa klinicznego. W celu postawienia diagnozy należy oprzeć ją na kryteriach diagnostycznych z klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM-5 lub międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń ICD-11. Najczęściej występujące objawy w tym zaburzeniu to:
- silne i trwające poczucie braku tożsamości, które może wyrażać się w wyraźnym rozwarstwieniu, niestabilności w obrazie samego siebie, czy w poczuciu pustki, -niestabilne relacje interpersonalne, które często przejawiają się nadmiernym lękiem przed odrzuceniem i impulsywnym zachowaniem w relacjach, - silne i niestabilne emocje, - impulsywne działania w co najmniej dwóch obszarach, które mogą prowadzić do działań autodestrukcyjnych, takich jak nadużywanie substancji, ryzykowne zachowania seksualne, jedzenie kompulsywne, itp., - częste zachowania autodestrukcyjne, takie jak samookaleczenia, próby samobójcze, - chwiejność i myśli paranoidalne, - trudności z kontrolowaniem gniewu.
Warto pamiętać, że zaburzenie osobowości typu borderline jest bardzo złożonym zaburzeniem i objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Dlatego właśnie diagnozę powinien stawiać specjalista.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek