Mam pytanie, czy wypijanie 100g zmielonego brązowego siemienia lnianego szkodzi ? Od dłuższego czasu

2 odpowiedzi
Mam pytanie, czy wypijanie 100g zmielonego brązowego siemienia lnianego szkodzi ? Od dłuższego czasu wypijam taką ilość w ciagu calego dnia i nie odczuwam żadnych negatywnych skutków. Dodałem to do diety bo brakuje mi błonnika i omega3 A nie chcę suplementów.
Dzień dobry,
100 g siemienia lnianego ma 18 gramów błonnika. Normy zalecają około 25 g błonnika dziennie. Więc uwzględniając jedynie ten parametr, nie będzie to błędem. Zachęcam jednak do uwzględniania w diecie różnych produktów, które dostarczają ten składnik pożywienia, aby dieta była różnorodna i bogata również w inne składniki odżywcze.
Warto zwrócić uwagę na kaloryczność tego produktu, ze względu na to, że składa się on głównie z tłuszczu, 100 g to 500 kcal, więc może się ono przyczynić do wzrostu masy ciała, kiedy dieta nie będzie odpowiednio zbilansowana, pod względem kaloryczności.
Siemię lniane można spokojnie nazwać naszym Polskim superfoods, jednak w jego przypadku warto pamiętać, że powinno się je mielić bezpośrednio przed użyciem, przechowywanie prowadzi do utleniania kwasów omega-3, które wtedy tracą swoje właściwości.

Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,
Głównym źródłem błonnika są zboża oraz owoce i warzywa.
Jeśli chodzi o kwasy omega 3 to ich źródłem są oleje roślinne zawarte w nasionach, orzechach, pestkach oraz tłuste ryby morskie: łosoś, makrela, śledź atlantycki.
Dietę w tym przypadku należy wzbogacić przede wszystkim o owoce i warzywa oraz o tłuste ryby morskie i oleje roślinne np. lniany tłoczony na zimno, oliwę z oliwek lub olej rzepakowy tłoczony na zimno.

pozdrawiam serdecznie
Kamila Seifert-Jędrzejczak
dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna online - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.