Mam pytanie, czy skoki ciśnienia u 31 letniej osoby do 154/100 są niebezpieczne ? Po chwili było zmi

1 odpowiedzi
Mam pytanie, czy skoki ciśnienia u 31 letniej osoby do 154/100 są niebezpieczne ? Po chwili było zmierzone i było 148/101 i jeszcze za chwile było już 133/98. Za jakiś czas znowu 145/90 a za minutę 122/80. Czy możliwe są takie skoki po takiej chwili? Zmierzyłam z czystej ciekawości ponieważ ostatnio tego nie robiłam. W ostatnim czasie miałam raczej niższe ciśnienie bo 120/75 lub 110/70. Dodam ze miałam badanie echo serca i usg serca rok temu i wszystko było dobrze. Holter pol roku temu wykazał dodatkowe skurcze serca. Miewam czasami potknięcia serca i zamierania. Jestem osoba która bardzo się wszystkim stresuje.
Najlepszym sposobem oceny ciśnienia tętniczego krwi jest tzw. holter ciśnieniowy (ABPM - ambulatory blood pressure monitoring). Wartości ciśnienia u każdego człowieka mają prawo się wahać i to w dużym zakresie, nawet różnice rzędu 40 mm Hg w czasie jednej doby nie są niczym niecodziennym - nie jesteśmy cyborgami lecz żywymi organizmami. Na ogół też pierwszy pomiar jest wyższy niż następne - pacjent dłużej wypoczywa, ciśnienie ma więcej czasu na osiągnięcie wartości spoczynkowych. W prawidłowo dokonywanych pomiarach domowych wartości powyżej 135 mm Hg (ciśnienie skurczowe) lub powyżej 85 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe) uważa się za nieprawidłowe. Chwilowe wzrosty ciśnienia nawet do 154/100 mm Hg raczej nie są bezpośrednim zagrożeniem - proszę pamiętać, że u zdrowego człowieka np. przy wysiłku ciśnienie może wzrastać nawet do 200/100 mm Hg, czasem nawet jeszcze bardziej, jest to zupełnie normalne i na ogół przecież niczym nie grozi. Niebezpieczne natomiast jest utrzymywanie się zbyt wysokich wartości ciśnienia przez długi czas (czyli nierozpoznane lub rozpoznane a nieleczone nadciśnienie tętnicze), ponieważ to stopniowo niszczy naczynia krwionośne, serce, nerki, inne narządy, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu itp. - a przede wszystkim wyraźnie skraca życie. Proponuję holter ciśnieniowy, żeby rozwiać wątpliwości.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.