Mam przepuKline między kregami na odcinku lędźwiowego i ucisk do lewej nogi czy można coś zrobić bez

10 odpowiedzi
Mam przepuKline między kregami na odcinku lędźwiowego i ucisk do lewej nogi czy można coś zrobić bez operacij
Dzień dobry,
oczywiście. Większość przepuklin powinna być leczona zachowawczo. Jeżeli nie ma wskazań bezwzględnych do operacji. Aby ocenić rokowanie oraz zakwalifikować do leczenia osteopatycznego należy wykonać dokładne badanie neurologiczne na wizycie. Osteopata zajmuje się właśnie takimi problemami.
Łączę pozdrowienia
dr Jakub Pawłowski

Większość tego typu przypadków należy leczyć zachowawczo, czyli nieoperacyjnie. Sytuacji, kiedy operacja jest jedyną opcją leczenia ( tzw. wskazania bezwzględne do operacji) jest bardzo niewiele. Często operacja daje ulgę jedynie na krótki czas, a bywa, że po operacji nic się nie zmienia. Radziłabym w pierwszej kolejności wizytę u osteopaty i to jak najszybciej. Należy wykonać badanie neurologiczne i ocenić obecność deficytów takich jak zaburzenia czucia, siły mięśniowej czy ubytki odruchów fizjologicznych. Jeżeli po terapii deficyty te będą się zmniejszały, to należy taką terapię kontynuować. Jeżeli nie uda się zmniejszyć dolegliwości w ciągu kilku zabiegów, to wtedy można rozważyć operację. Podkreślam, że ważny jest czas. Jeżeli występują objawy ubytkowe takie jak zmniejszenie siły mięśniowej w nodze, to nie wolno czekać, ponieważ po jakimś czasie te deficyty stają się nieodwracalne. Im szybciej odbędzie się terapia, tym większe szanse na pełen powrót do zdrowia.
Jak najbardziej można coś zrobić. Zmiany strukturalne w kręgosłupie nie są wyrokiem. Skuteczna i dobrze przeprowadzona fizjoterapia daje szanse na pozbycie się problemów. Należy udać bądź skontaktować się z fizjoterapeutą, który po fachowym badaniu zaproponuje odpowiednie działanie. Oczywiście trzeba pamiętać, aby na pierwsza wizytę zabrać ze sobą dotychczasowe wyniki badań i inną dokumentację medyczną.
Oczywiście że można coś z tym zrobić. Jest wiele metod fizjoterapii które można zastosować zanim zdecyduje się na operację. Ja polecam mobilizację czynne kręgosłupa, które są bezpieczną i skuteczną pomocą w przypadku takich dolegliwości. Jeżeli regularne wykonywanie mobilizacji czynnych nie pomoże to wtedy skorzystać należy z operacji szczególnie gdy jest to choroba już bardzo zaawansowana ale w większości przypadków można działać zachowawczo poprzez fizjoterapię Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia
Witam! Praca fizjoterapeutów, zwłaszcza terapeutów manualnych, skupia się na takich przypadkach jak Pana. Proponujemy leczenie zachowawcze które często stawia pacjenta na nogi, a czasem należy pacjenta odesłać do lekarza. Jednak zastanawianie się nad operacją bez leczenia zachowawczego, kiedy nie występują bezwzględne wskazania do zabiegu, uważam za błąd. Pozdrawiam!
Witam,
Z reguły można w pełni pomóc, ale żeby to określić trzeba znać więcej szczegółów - jakie są objawy, od kiedy, kiedy się nasilają itp. Proponuję wizytę u fizjoterapeuty lub osteopaty w swoim miejscu zamieszkania. Myślę, że można spróbować pomóc bez zabiegu.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Najczęściej (90%) da się zrehabilitować w satysfakcjonujący sposób. Dobrze jest przeanalizować skąd bierze się przeciążenie, które doprowadziło do uszkodzenia dysku, potem wdrożyć postępowania poprawiające biomechanikę. Sugeruję iść do dobrego fizjoterapeuty.
Rekomenduję terapię manualną i dedykowane ćwiczenia lecznicze pod kierunkiem fizjoterapeuty specjalizującego się w diagnostyce i terapii mechanicznej zespołów bólowych kręgosłupa. Praktyka kliniczna pokazuje, że do 50% osób zakwalifikowanych już do operacji ma szansę na trwałą redukcję bólu kręgosłupa i eliminację jego przyczyny przechodząc przez wymienioną terapię.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień Dobry, zachęcam do skorzystania z usług fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta zbierze pełen wywiad, wykona badanie funkcjonalne, ustali przyczynę problemu oraz wdroży plan leczenia.
Zachowawcze leczenie w postaci terapii manualnej i indywidualnie dobranych ćwiczeń, popartych umiarkowaną aktywnością fizyczną w późniejszym etapie, przeważnie pozwala na zmniejszenie objawów nawet do zera. Zabieg w takim przypadku zwykle jest ostatnim wyborem.