mam problem ze zajściem w ciąże i na wszystko się to odbija szkoda małżeństawa jaka cena wizyty u ps

4 odpowiedzi
mam problem ze zajściem w ciąże i na wszystko się to odbija szkoda małżeństawa jaka cena wizyty u psychologa na terenie krotoszyna
Dzień dobry. Zapraszam na wizytę, wszelkie informację znajdzie Pani na mojej stronie www. Proszę o zapoznanie się z moją ofertą. Pozdrawiam serdecznie, dr Paulina Jaworska-Andryszewska.

Witam, zachęcam do przeczytania mojego artykułu „Psychologiczne przyczyny niepłodności”, może to Pani trochę pomoże uporządkować myśli. Przyjmuje w Warszawie, ale prowadzę też psychoterapię przez Skypea. Pozdrawiam. Anna Bernatowska
Witam Panią,
jeśli dobrze rozumiem, to aktualnie podejmuje Pani wraz z mężem próby zajścia w ciążę, ale są one nieskuteczne.
W takich przypadkach najskuteczniejsze jest współdziałanie lekarza specjalisty i psychologa. Zacząć jednak proponowałabym od konsultacji z lekarzem specjalistą w tej dziedzinie (ginekolog-położnik), ponieważ duża część lekarzy potrafi jednocześnie prowadzić oddziaływania w sferze somatycznej jak i psychicznej (z racji doświadczenia w tym zakresie lub/i ukończonego kursu psychoterapii).
Z dużym prawdopodobieństwem mogę podejrzewać, że bez problemu mogłaby Pani obdzwonić osoby świadczące usługi psychologiczne w swoim miejscu zamieszkania z pytaniem o cenę konsultacji, o przewidywany przebieg procesu oddziaływań psychologicznych i medycznych. Może warto to zrobić? Często pierwsza konsultacja psychologiczna jest bezpłatna, dzięki temu można wybrać specjalistę, który wzbudzi Państwa zaufanie. Jednak odnoszę wrażenie, że tego Pani nie zrobiła, więc prawdopodobnie obawia się Pani bezpośredniej konfrontacji z tym problemem. Może czuje Pani lęk przed obarczeniem odpowiedzialnością za doznane niepowodzenia? A może w związku z tym problemem również mąż ma pewne obawy, przypuszczenia co do przyczyn tych trudności? Myślę, że gdy zbiorą się Państwo na odwagę, na podjęcie próby zmierzenia się z własnymi obawami, negatywnymi myślami i doświadczeniami, łatwiej będzie osiągnąć sukces.
Dostrzegłam, że w bardzo dużym skrócie opisała Pani trudność z jaką przyszło się Pani zmierzyć. Jednak te słowa nie opisują Pani emocji, a jedynie koncentrację na procesie zajścia w ciążę oraz braku pozytywnego efektu. Przyczyn trudności w zapłodnieniu i donoszeniu ciąży jest wiele i są one często indywidualne. Często przejawem miłości w związku jest potrzeba obdarowania swoją miłością wspólnego potomstwa. Zbyt duża koncentracja na oczekiwanym efekcie, zbyt wysoka motywacja, chęć zrealizowania niemożliwych lub trudnych do spełnienia oczekiwań drugiej osoby ... może spowodować frustrację. Frustracja natomiast prowadzi do agresji (jawnej lub ukrytej). W ten sposób dochodzi do formułowania się "błędnego koła". A w tym przypadku do eskalacji negatywnych emocji, a w konsekwencji może prowadzić nawet do podważania przez Państwa miłości, która była przyczyną zawarcia związku a finalnie może doprowadzić nawet do rozpadu związku. Mam nadzieję, że będą Państwo w stanie przerwać to "błędne koło" negatywnego nakręcania się.
W jaki sposób?
1. Zamiast szukać winnych, to szukać obiektywnych przyczyn. Pomoże w tym lekarz specjalista podczas osobistych, wielokrotnych konsultacji nawet "na fundusz", a więc bezpłatnie. Może to potrwać kilka miesięcy lub kilka lat. W związku z tym myślę, że na początkowym etapie, należałoby chociaż skorzystać w tej kwestii z konsultacji ginekologa, z którego usług korzystała Pani do tej pory profilaktycznie. Jeśli ginekolog uzna, że nie jest w stanie pomóc, albo że jakieś czynniki wykraczają poza zakres jego kompetencji, to pokieruje Panią wraz z mężem do kogoś innego w celu poszerzenia diagnozy. Te konkretne działania sprawią, że krok po kroku będą się Państwo zbliżali do świadomego, oczkiwanego rodzicielstwa.
2. Odpuścić sobie cel sam w sobie a podczas okazywania sobie miłości skoncentrować się na przeżywanych emocjach, doznaniach. To przecież miłość powinna prowadzić człowieka do bliskości, ale często o tym zapominamy popadając w rutynę.
3. Pamiętać, że o "kobiecości" lub "męskości" nie świadczy posiadanie potomstwa, ale postawa do osób z otoczenia. W związku z tym dobrze byłoby, gdyby porozmawiała Pani z mężem o definicji męskości i kobiecości. Czy myślą Państwo podobnie czy inaczej definiują te słowa?
4. Ważne też, że w każdym związku pojawiają się kryzysy i należy wówczas wypracować sposoby poradzenia sobie, aby scalić związek, a więc np.:
- wyciszać silne emocje, aby móc logicznie myśleć, ale też nie bać się spokojnie rozmawiać o swoich potrzebach, oczekiwaniach, emocjach,
- odreagowywać napięcia w sposób akceptowany społecznie, np. ćwiczenia fizyczne, relaksacyjne itp. w zależności od indywidualnych potrzeb,
- wspólnie analizować sytuację i wspólnie podejmować życiowo istotne decyzje,
- nawzajem wspierać się, motywować, doceniać starania i drobne sukcesy, móc na sobie nawzajem polegać,
- jeśli to możliwe towarzyszyć sobie nawzajem w trudnych momentach trzymając się za rękę.
5. W tej chwili może się to Pani wydawać absurdalne, ale i tak to napiszę. Jeśli Pani związek oparty jest na trwałym fundamencie powstałym ze wzajemnej miłości, zawsze mogą Państwo wziąć pod uwagę rozpoczęcie procesu stania się rodziną zastępczą lub adopcyjną.
6. Można również przemyśleć wiele innych kwestii. Jedną z nich jest odszukanie przyczyn narastającej frustracji. Może odczuwają Państwo presję na posiadanie potomstwa (własną, ze strony rodziny lub znajomych), ale jeszcze nie czują się Państwo gotowi na tak duże zmiany w swoim życiu?
Każdy z tych wątków możemy poruszyć podczas bezpłatnej rozmowy poprzez e-mail. Z pewnością poruszone przeze mnie kwestie nie wyczerpują tematu, ale skoro pyta Pani o cenę konsultacji, to odczuwa Pani potrzebę porozmawiania na ten temat. Mam nadzieję, że tych kilka zdań przeze mnie nakreślonych, pomoże Pani wybrać odpowiedni kierunek i przewidzieć drogę jaką mają Państwo do pokonania.
Życzę cierpliwości, wytrwłości, kreatywności w drodze, której celem będzie szczęśliwy związek małżeński i rodzicielstwo.
Joanna Nowakowska - psycholog
Dzień dobry.
Pracuję na terenie województwa mazowieckiego, więc niestety nie orientuję się w ofertach psychologów z Krotoszyna.
Jeśli chodzi o Pani problem w relacjach z partnerem być może odpowiednia byłaby terapia małżeńska. Niestety niewiele wiem jaka jest Pani obecna sytuacja, co dokładnie powodu trudne relacje z mężem i jakie są przyczyny problemu zajścia w ciążę, ale myślę, że powinna Pani skorzystać z pomocy psychologicznej.
Pozdrawiam serdecznie,
Ewa Szcześnik-Bałuk