Mam problem z nawracającym bolem dziasła lub nerwu (ciężko mi stwierdzić co boli). Wszystko zaczęło

4 odpowiedzi
Mam problem z nawracającym bolem dziasła lub nerwu (ciężko mi stwierdzić co boli). Wszystko zaczęło się od próchnicy między dolną prawą szóstką i siódemką. Po wyleczeniu zęba zaczęlo mi się bardzo gromadzić tam jedzenie. Czyszczenie było trudne, często krwawiło to miejsce i było opuchnięte. Inny lekarz naprawił to miejsce. Bywa jednak, że boli mnie dziąsło pod ową szóstką i siódemką (RTg nic nie wykazało). Od niedawna ból przesunął się w kierunku ucha. Nie jest to mocny ból, raczej rozlany, niezależny od jedzenia i picia i pochylania głowy. Jest jednak dokuczliwy.
Do kogo się udać?Jakie badania wykonać? Dziąsło nie jest czerwone ani opuchnięte. Dziękuję
Witam,
Uważam że najpierw należałoby sprawdzić czy gabinetowe leczenie kieszonki między szóstką i siódemką łagodzi ból. Jeśli tak problem dotyczy dziąsła. Jeśli nie to być może warto byłoby zrobić tomografię komputerową. Jest dokładniejsza niż zdjęcia.

Pozdrawiam serdecznie.

Witam. W takim wypadku poszerzył badania o badanie CT czyli badanie tomografii komputerowej celem określenia samej przyczyny. Na podstawie zgłaszanych dolegliwości nie jest możliwe określenie jednoznacznej przyczyny. Mogą to być objawy pochodzące ze strony przyzębia czyli tkanek dziąsła jak i kości lub samych zębów. Często na zdjęciu RVG nie jesteśmy w stanie określić początkowych objawów zapalenia miazgi zęba co też może być przyczyną. Sugerował bym również skontaktować się z lekarzem laryngologiem gdyż ból przy pochylaniu głowy może świadczyć o nieprawidłowościach toczących się w zatokach szczękowych. Pozdrawiam
Witam!
Wszystko wskazuje na to, iż należy powtórnie stworzyć powierzchnię styczną pomiędzy tymi zębami. Kontakty pomiędzy zębami dzielimy na punktowe, liniowe i powierzchniowe.
Punktowe oznaczają, iż powierzchnie te mają tylko miejscowy kontakt na bardzo małej powierzchni. Jedzenie ulega tam zatrzymaniu, konieczne jest nitkowanie i nawracają stany zapalne dziąsła, brodawki dziąsłowej pomiędzy tymi zębami.
Liniowe oznaczają, iż kontakt jest na większej powierzchni, niż kontakt punktowy. Takie miejsca również sprzyjają odkładaniu się pokarmu oraz stanom zapalnym tej okolicy.
Kontakty powierzchniowe są pełnym przywróceniem kształtu powierzchni stycznych obu zębów. Nie powodują stanów zapalnych a ich nitkowanie to standardowy zabieg higieniczny.
Przewlekły stan zapalny dziąseł tzw. gingivitis rozwija się a bakterie obecne w jamie ustnej, namnażające się z powodu sprzyjających warunków powodują stan zapalny kości - osteotitis oraz tworzą tzw. szczeliny Stilmanna, czyli brak tkanki kostnej wzdłuż korzenia zęba. notorycznie pozostają tam resztki pokarmów oraz namnaża się patologiczna flora bakteryjna, która prowadzi do wstępującego stanu miazgi zapalnego zęba.
W takim przypadku osadzenie zęba w kości jest bardzo osłabione, ząb ulega rozchwianiu oraz konieczne jest leczenie kanałowe takiego zęba lub zębów.
Ból promieniujący w kierunku ucha może mieć przyczynę w przypadku wad zgryzu, w tym przypadku źle odtworzonych, odbudowanych powierzchni żujących tych zębów co spowodowało przesunięcie głowy żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym.
W związku z tym należy stwierdzić jaki kształt zęba nadano zębom w wyniku odbudowy kompozytowej. Należy również zbadać staw skroniowo-żuchwowy w celu potwierdzenia bądź wykluczenia, iż jego bolesność, dysfunkcja ma związek z nieprawidłowo odbudowanymi powierzchniami żującymi obu zębów lub czy nie nastąpiło przypadkowe nałożenie się objawów powstałych z innej przyczyny.
Taką obudowę kształtu zębów można wykonać na różne sposoby, np.inlay, onlay porcelanowy z użyciem artykulatora indywidualnego lub osadzeniem koron porcelanowych, również z użyciem takiego artykulatora.
Nie jest to sprawa trudna, natomiast bardzo dokładna i pracochłonna oraz kosztowna.
Pozdrawiam i życzę Wszystkiego Najlepszego z okazji zbliżającego się Nowego Roku,
dr Joanna Ziółkowska
Dzień dobry, wszystko zależy od oceny radiologicznej tych dwóch zębów. Promieniujący ból do ucha, może świadczyć o stanie zapalnym miazgi i konieczności przeleczenia kanałowego zęba. Którego z nich - to zależy od zdjęcia i badania wewnątrzustnego. Proszę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Pozdrawiam dr Kręcisz