Mam problem od paru lat z niedowaga, waze 44 kg przy wzroście 162cm. Mam problemy z jelitem drażliwy

3 odpowiedzi
Mam problem od paru lat z niedowaga, waze 44 kg przy wzroście 162cm. Mam problemy z jelitem drażliwym, częste wzdęcia i ciągle uczucie pełnosci w brzuchu, dodatkowo lekką anemie. Mam też problem z nadmiernie wypadającymi włosami, staram się jeść 4-posiłki dziennie, zdrowe, staram sie by w każdy był pełnowartościowy, tzn żeby zawierał węglowodany, białko, tłuszcz oraz warzywa lub owoce. Najbardziej martwi mnie utrata wlosow i zastanawiam się czy waga jest tu miarą odżywienia organizmu? Wydaje mi się że im mniej waze( bo czasem waga się wacha- bywają dni że nie mogę za dużo zjeść i jem mniej) tym gorzej jest z włosami. Czy jeśli bym przytyła to włosy się poprawia? Czy waga nie ma tu znaczenia? Czy niedowaga zawsze oznacza niedożywienie organizmu? Bardzo proszę o odp.
Dzień dobry, być może ze względu na zespół jelita drażliwego i towarzyszące mu objawy, nie wszystkie składniki odżywcze są prawidłowo wchłaniane przez organizm. Stąd też możliwe niedobory witamin i składników mineralnych. Przyczyną może być też anemia. Warto by było również wykonać badania kontrolne i zobaczyć, czy nie ma to związku np. z zaburzeniami hormonalnymi.

Dzień dobry. Przede wszystkim Pani problem warto skonsultować z lekarzem, czy nie są to inne problemy niż IBS (np. nietolerancja histaminy, nietolerancja glutenu). Objawy, które Pani opisuje mogą wpływać na gorszą wchłanialność składników odżywczych, przez co pojawia się niedowaga i anemia. Ze strony dietetycznej należałoby dopasować dietę pod IBS oraz anemię. Podrawiam.
Dzień dobry,
Za wypadanie włosów mogą odpowiadać niedobory energetyczne czyli po prostu zbyt niska kaloryczność diety lub problemy hormonalne.
Jeśli chodzi o dietę to najlepiej byłoby poprosić dietetyka o dobranie dla Pani indywidualnego planu żywieniowego. Na podstawie wywiadu specjalista będzie potrafił dobrać smaczne posiłki, które zmniejszą objawy jelita drażliwego. To co konkretnie to będzie zależy w dużej mierze od kwestii indywidualnych. Ponadto, dietetyk prawdopodobnie oprze się na założeniach diety low fodmap.