Mam problem. Boję się że w jakiś sposób moja sperma dostanie się do dróg rodnych kobiety (na przykła

4 odpowiedzi
Mam problem.
Boję się że w jakiś sposób moja sperma dostanie się do dróg rodnych kobiety (na przykład przez nasienie pozostawione na papierze toaletowym) i w rezultacie ta zajdzie w ciążę. Boję się również zarażenia wirusem HIV. W reakcji na te lęki pocieram dłonie, usta (bardzo często).
Moje pytanie brzmi czy mogę zapłodnić kobietę nie uprawiając z nią seksu?
Czy wirusem HIV łatwo się zarazić?
Proszę nie odsyłać mnie do psychologa bo wizyta nie przyniosła skutku. Proszę o odpowiedzi na moje pytania.
Drogi Panie,
nie wiem u jakiego psychologa Pan był, jednak spodziewałbym się, że udzieli Panu wyczerpujących informacji. Chyba, że je Pan dostał, jednak nie przyniosły Panu spokoju.

Nie, żywotność plemników po wytrysku poza pochwą jest bardzo krótka, szczególnie w suchym środowisku, więc dostanie się ich do pochwy i tym samym dojście do zapłodnienia jest bardzo mało prawdopodobne, wręcz niemożliwe.
Podobnie z zakażeniem wirusem HIV. Nie może się to stać poprzez korzystanie ze wspólnej łazienki czy kuchni z osobą seropozytywną. Ważne jednak jest to, by zakażony był pod stałą opieką przychodni i był skutecznie leczony. Jeśli poziom wiremii jest niewykrywalny nie ma wręcz możliwości na zakażenie się od niego wirusem. Nawet podczas uprawiania seksu.
Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Szanowny Panie,pytania,które Pan zadaje nie są bezzasadne i na różnych etapach rozwoju człowieka-pojawiają się. Według mnie,boryka się Pan także z zaburzeniami lękowymi,być może o podłożu zaburzen nastroju. W takiej sytuacji,warto rozważyć skorzystanie z tzw.psychoedukacji,czyli umówić się na konsultacje do urologa,ewentualnie internisty,który rozwieje Pana wątpliwości merytoryczne. Proszę skorzystać także z samoedukacji-poszukać informacji w różnych źródłach. Jednocześnie,proszę nie zrażać się nieudana,według Pana konsultacja psychologiczna. Warto szukać specjalisty do skutku. Z Pana listu wynika,iż możemy mieć do czynienia z tikami,z zachowaniami kompulsywnymi-pisze Pan o aspektach rozładowywania napięcia emocjonalnego poprzez,np.pocieranie twarzy. To na pewno destabilizuje i utrudnia Panu satysfakcjonujące funkcjonowanie. Warto skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej.
W dzisiejszych czasach łatwo ulec wrażeniu, że świat jest wyjątkowo niebezpiecznym miejscem. Z każdej strony jesteśmy sraszeni negatywnymi konsekwencjami. To potęguje nasz lęk. Ryzyko zajścia w ciąże w takiej sytuacji praktycznie nie występuje. Zakażenie wirusem HIV jest trudniejsze niż nam się zazwyczaj wydaje, natomiast są także inne choroby więc należy się zabezpieczać przed chorobami przenoszonymi drogą płciową używając prezerwatyw. Warto poszukać adekwatnych dla Ciebie metod na osiągnięcie relaksu i spokoju wspólnie z terapeutą.
Dobry wieczór,
Z opisywanego przez Pana problemu, wnioskuję iż, cechuje Pana osobowość lękowa, a wspomniane tiki, mogą wskazywać na zachowania obsesyjno - kompulsywne, celem których jest ustabilizowanie świata, którego Pan się boi.
W kontekście zajścia w ciążę, istnieje taka możliwość, jeżeli nasienie jest w fomie płynnej, a nie suchej, czyli fizycznie, ani zostawienie go na toalecie, ani na papierze, ani w innym miejscu, bez odbycia stosunku seksualnego, nie wiąże się z ryzykiem zajścia w ciążę.

Co więcej, żeby doszło do zarażenia HIV-em musi dojść do przerwania ciągłości skóry, czyli rany i Pana kontaktu z krwą osoby chorej.

Proszę spróbować się zrelaksować, odpocząć, a jeśli spokój nie wróci, spróbować udać się do specjalisty, który Panu pomoże.Nie koniecznie psychologa, a Psychoterapeuty, skonsultować się z lekarzem rodzinnym/ internistą, pójść do ginekologa/ seksuologa, aby rozwiać swoje wątpliwości.

W razie pytań i potrzeby, pozostaję do dyspozycji,
Katarzyna Oberda, Psycholog zarządzania, organizacji i pracy&Psycholog kliniczny i osobowości.