Mam porażenie obwodowe nerwu twarzowego, od dwóch dni ćwiczę różne miny. Od dziś mam mrowienie drugi

3 odpowiedzi
Mam porażenie obwodowe nerwu twarzowego, od dwóch dni ćwiczę różne miny. Od dziś mam mrowienie drugiej strony na wysokości skroni ?? Czy przez tą mimikę mogłem sobie nadwyrężyć zdrową stronę ?? Obecnie biorę sterydy Encorton i Neurovit. Jednak sterydy, źle na mnie wpływają (pocę się, na wymioty mnie bierze i ogółem psychicznie mam złe samopoczucie). Proszę o poradę .
W leczeniu neuropatii nerwu twarzowego zazwyczaj stosuje się lek przeciwwirusowy (10 dni), lek przeciwbakteryjny (antybiotyk przez 7 dni przy obecności ogniska infekcji na przykład w zatokach przynosowych), lek przeciwobrzękowy (steryd, 7 dni). Poza tym profilaktyka zapalenia oka które nie domyka się, elektrostymulacja porażonych mięśni po około 2 tyg. od początku objawów. Pojawienie objawów po drugiej stronie wymaga oceny neurologicznej, badania w kierunku boreliozy. Leki witaminowe nie stosuje się, chyba że jest udowodniony niedobór wit. B12, B1 i chory przewlekle nadużywa alkoholu.
Sugeruję wizytę: Konsultacja neurologiczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Czy miał Pan wcześniej problemy z żołądkiem, refluks, kwaśne odbijanie Czy przyjmuje Pan sterydy po posiłkach?? Można dodać lek osłonowy
Doradzam kontakt z Neurologiem , pełną konsultację / telekonsultację, Może ocenić czy są objawy asymetrii twarzy po obu stronach , etc Od kiedy porażenie nerwu twarzowego?? Czy po raz pierwszy, Pełna ocena wywiadu , stanu Pacjenta, objawów neurologicznych
Witaminy z grupy B sprzyjają regeneracji nerwu, są pomocne. Jaka diagnostyka była wykonywana??
Standardowo nie zawsze zaleca sią antybiotyk to zależy od konkretnego przypadku, powikłań zapalnych, jak wspomniał Pan Doktor
Pozdrawiam i zapraszam
Witam Pana,
W odpowiedzi na Pana zapytanie to nie ma możliwości, żeby podczas ćwiczeń mimiki twarzy przeciążył Pan stronę zdrową. To ona jest wykładnikiem ile jeszcze brakuje stronie chorej aby doszło do symetrii.
Co do leczenia po 2 tygodniach skupiłbym się na lekach typu: Neurovit, Urydynox oraz Milgamma (jedyny preparat witaminowy z grupy B na receptę), sterydy bym wycofał, i dołożyłbym do rehabilitacji domowej zabiegi elektrostymulacji prądami galwanicznymi na porażoną stronę. Istnieją ośrodki czy przychodnie, które oferują te zabiegi tj. prądy galwaniczne na niedowład ośrodkowy nerwu twarzowego. Napewno wspomoże Pan rehabilitację domową.
No i oczywiście ważna jest cierpliwość i systematyczność.
Pozdrawiam Jarosław Zagórski