Mam pewnie problem, od jakiegoś czasu nie potrafię poradzić sobie z własnymi emocjami. Coraz częście

3 odpowiedzi
Mam pewnie problem, od jakiegoś czasu nie potrafię poradzić sobie z własnymi emocjami. Coraz częściej zaczynam przejmować się najdrobniejszymi sprawami, np. tym, że nie zdążę zrobić czegoś w terminie, że zrobię coś źle. Najgorsze jest, że boję się panicznie, że ktoś z moich bliskich osób zachoruje i umrze... Wtedy nie mogę spać, boli mnie głowa, serce mi kołacze, nic mi się nie chce. Wydaje mi się, że zostałam ze wszystkim sama, że nikt mnie nie wspiera... Boję się samotności, że któregoś dnia mój narzeczony tego wszystkiego nie wytrzyma i odejdzie... Zawsze muszę wiedzieć gdzie jest i co robi, bo inaczej się denerwuję i panikuje i to nie dlatego, że jestem zazdrosna, ale dlatego, że boję się zostać sama. Mam też problemy z niską samooceną, nie potrafię się zaakceptować taką jaką jestem, a kiedyś potrafiłam... Często też po kilku dniach wybucham, wpadam w szał, płaczę, rzucam czym popadnie...później wszystko przechodzi, a po 1-2 tygodniach jest to samo.. Na co dzień jestem normalną, uśmiechniętą zrównoważoną osobą, a w pewnych sytuacjach siebie nie poznaje. Nie wiem co może mi dolegać...Próbowałam sama sobie z tym poradzić, ale nie potrafię. Chciałabym wiedzieć, do kogo mogłabym się zwrócić o pomoc...do psychiatry, psychologa, psychoterapeuty?
Opisała Pani wiele trudnych dla siebie rzeczy. Świadczy to o Pani dużej samoświadomości ale i o ogromnym cierpieniu, które Pani towarzyszy. Wyobrażam sobie jak bardzo to wszystko przeszkadza w codziennym życiu. Wizyta u psychiatry to dobry pomysł, proponuję też poszukać psychoterapii. Są miejsca gdzie można uzyskać taką pomoc na NFZ lub w gabinecie prywatnym. Pozdrawiam. Magdalena Cieślawska

Szanowna Pani!
Biorąc pod uwagę przedstawiona przez Panią sytuację, analizując opisane trudności i dolegliwości zdecydowanie polecam wizytę u doświadczonego psychologa lub psychoterapeuty. Taka wizyta - lub wizyty ( ponieważ może się okazać ,że trzeba spotkać się więcej niż jeden raz)pomoże zdiagnozować Pani stan i ustalić ścieżkę dalszego postępowania. Przyczyny tego co się z Panią dzieje mogą być bardzo różne - w związku z tym różne są sposoby w jaki można pomóc je załagodzić, wyciszyć lub wyleczyć. Jedno wydaje się być pewne - sama Pani raczej nie wybrnie z tej sytuacji. Szkoda się męczyć - trzeba sięgnąć po pomoc specjalisty. Jestem przekonana, że będzie pomoc będzie konkretna i efektywna. Zawsze w takich sytuacjach powtarzam, że nie warto zwlekać z decyzją - ponieważ, w większości sytuacji pogarsza to stan w jakim się znajdujemy, zwiększa ilość naszych problemów, utrudnia relacje osobiste i społeczne i powoduje nawarstwianie się trudności. Wielokrotnie widziałam jak duży wpływ na poprawę życia osoby doświadczającej trudnych emocji ma nawet kilka wstępnych spotkań diagnostycznych przeprowadzonych przez specjalistę. Dlatego zachęcam do kontaktu z psychologiem lub psychoterapeutą – oni na pewno pokierują Panią w pracy nad sobą i swoimi problemami, a jeśli trzeba zasugerują konsultację u lekarza psychiatry.Pozdrawiam A.Skaza
Z pewnością przyda się konsultacja u psychiatry, by stwierdzić np. czy cierpi Pani z powodu nerwicy lub depresji. Zachęcam do psychoterapii: indywidualnej lub pary. Powodzenia!