Mam ostatnio pod górkę... Około tydzień temu umarła moja najbliższa babcia, która mnie praktycznie w

2 odpowiedzi
Mam ostatnio pod górkę... Około tydzień temu umarła moja najbliższa babcia, która mnie praktycznie wychowała. Wspierała jak w domu działo się źle. Od 2 lat mieszkała z nami, ponieważ dopadła ją demencja, a od zeszłego lipca nie miała już nogi i praktycznie nie było z nią od dłuższego czasu kontaktu, Czuję, że nie wspierałam jej za dobrze w tym czasie, Żałuję tego ale nic już nie zmienie.
Kilka dni przed jej śmiercią poinformowała mnie mama, że babcia już kończy swój żywot. Miałam nie wracać do domu (umarła u nas w domu) by jej nie oglądać w takim stanie. Mama chciała mi tego oszczędzić. Wracałam po pracy do swojego mieszkania (mieszkam sama), gdzie musiałam siedzieć przy zaświeconym świetle i do późna b o do ok. 2-3 w nocy przed komputerem dodatkowo klikając na telefonie, Jak miałam wolne to i tak siedziałam w pracy, tylko by być wśród ludzi. Nie chodziłam się myć wieczorami, dopiero rano. Jak było jasno. Po jej śmierci nie spałam całą noc. Po powrocie do domu schemat był podobny, światło abym zasnęła i bardzo późne godziny. Chodzę się myć tylko rano, jak jest jasno. Wieczorem bywam bardzo wystraszona. Szukałam nawet pomocy u mojego przyjaciela, chciałam by mnie przenocował albo przyjechał na noc, ale niestety nie zrozumiał. Dziś znalazłam batonik, które brat kupił babci. Musimy je zjeść, ale się boję. Siedzę od godziny nad nim i zastanawiam się co zrobić. To były jej batonik. Ciągle wszystko analizuję. A noce to koszmar... Czy popadam w paranoję? Jak zaradzić temu?
Dostrzegam, że jest Pani bardzo trudno w tej sytuacji. Straciła Pani bliską osobę, która jak Pani wspomina towarzyszyła Pani w najmłodszych latach i była wsparciem, dlatego jest to zrozumiałe, że będzie Pani odczuwać różne emocje i z różnym nasileniem. Bezsenność jest związana z Pani stanem emocjonalnym. Tak jak Pani powiedziała przeszłości nie można zmienić, ale proszę nie rozliczać się z niej i nie kajać, że nie wspierała Pani babci dobrze, najwyraźniej miała Pani swoje powody, może coś innego było istotne dla Pani w tym czasie, ważne jest by była Pani dla siebie wyrozumiała w tym ciężkim czasie. Niepokojący jest silny strach związany z ciemnością, którego Pani doświadcza. Nie pisze Pani nic o tym, ale zastanawiam się czy ma Pani teraz wsparcie w kimś bliskim z kim może Pani pobyć, porozmawiać. Jeśli nie ma takiej osoby to może warto byłoby zapisać się na wizytę i skorzystać ze wsparcia psychologa. Pozdrawiam Psycholog Magdalena Kominek

Dzień Dobry

Przeżywa Pani czas żałoby po stracie bliskiej osoby. W takim czasie często nasze myśli są nakierowane na tę osobę i to co mogliśmy dla niej zrobić. Często jest to związane z tym że brakuje nam zwyczajnie tej osoby, tym bardziej gdy byliśmy z nią bardzo związani. Normalną reakcją jest smutek po utracie. Ważne jest aby w tym trudnym czasie który Pani przeżywa mieć osobę z którą można o tym porozmawiać. Nie pokojący jest Pani lęk związany z ciemnością i byciem samemu. Zastnawiam się czego w tych sytuacjach Pani się tak bardzo boi? Może warto wybrać się i omówić to ze specjalistą, który może pomóc jakoś przejść przez tę trudną sytuacje oraz zobaczyć to wydarzenie z innej perspektywy, która mogła by być dobrym czasem podsumowania Pani relacji z Babcią. Życzę dużo cierpliwości oraz wyrozumiałości dla samej siebie w czasie żałoby.

Pozdrawiam
Mateusz Dąbrowski