Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej. W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te

2 odpowiedzi
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej. W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Dzień dobry,

Depresja również jest chorobą, którą leczymy farmakologicznie. Fobia społeczna czy nerwica lękowa (czyli inaczej zaburzenia lękowe, nadmierny lęk w różnych obszarach życia) również możemy poddać leczeniu farmakologicznemu lub/i psychoterapii.
Silny niejednokrotnie jest czynnikiem wywołującym epizod depresyjny czyli chorobę. Warto udać się do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry) i pomóc sobie stosując się do zaleceń. Oczywiście to wymaga czasu i działań PACJENTA. Czyli cała odpowiedzialność jest w Pani rękach, ale przy odpowiednim wsparciu tego procesu ze strony specjalistów z pewnością się uda. Pozdrawiam

Najpierw ważne jest zaznaczenie, że nie jestem lekarzem, więc moje odpowiedzi nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Jednakże, mogę dostarczyć pewnych ogólnych informacji.

Zaburzenia depresyjne, fobia społeczna i nerwica lękowa są uznawane za rodzaje zaburzeń psychicznych, ale niekoniecznie za choroby psychiczne. Różnica między terminami "zaburzenia psychiczne" a "choroby psychiczne" może być subtelna i zależy od interpretacji.

"Zaburzenia psychiczne" to ogólny termin obejmujący różne warunki, w tym depresję, fobię społeczną i nerwicę lękową. Są to sytuacje, w których funkcjonowanie psychiczne jednostki jest zakłócone. W przeciwnym razie, "choroby psychiczne" często odnoszą się do bardziej poważnych stanów, takich jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD), które mogą wpływać na funkcjonowanie psychiczne na znacznie głębszym poziomie.

Ważne jest zauważenie, że terminologia ta może się różnić w zależności od regionu i fachowej dyscypliny. Kluczowe jest skonsultowanie się z lekarzem, psychologiem lub psychiatrą, aby dokładnie ocenić Twoją sytuację, postawić diagnozę i ustalić odpowiedni plan leczenia.

Jeśli doświadczasz objawów depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, zdecydowanie zalecam skonsultowanie się z profesjonalistą zdrowia psychicznego, który może przeprowadzić odpowiednią ocenę i pomóc w znalezieniu odpowiedniego leczenia. Warto pamiętać, że pomoc jest dostępna, i im szybciej zdecydujesz się skonsultować z ekspertem, tym lepiej.