Mam nurtujące pytanie odnośnie mojego stanu zdrowia i ryzyka zachorowania na koronawirusa, mam 38 la

1 odpowiedzi
Mam nurtujące pytanie odnośnie mojego stanu zdrowia i ryzyka zachorowania na koronawirusa, mam 38 lat czy mam zachować szczególną ostrożność i izolować niechodząc do pracy ani wychodząc z mieszkania. Od 20 lat jestem po usunięciu śledziony spowodowanym anemią hemolityczną, po usunięciu śledziony pojawiła mi się nadczynność tarczycy którą leczyłem i dopiero po radio jodzie przeszło mi na niedoczynność którą leczę już prawie 18 lat biorąc eutyrox 100 codziennie. Od 2 lat mam niewielkie nadciśnienie 140/90 puls 60, problemy z dużym cholesterolem od momentu kiedy mam problem z tarczycą którego mimo diety nie mogę się pozbyć. Często mam problem z zatokami, małe przeziębienia jak katar kaszel suchy. Jak wygląda państwa lekarzy opinia w moim przypadku czy muszę stosować izolację aby się nie zarazić bo ryzyko powikłań może być poważna? Proszę o radę z góry dziękuje.
Dzień dobry,
niestety istnienie kilku chorób współistniejących zwiększa ryzyko negatywnych następstw infekcji COVID-19 (jak również innych takich jak: bakteryjne zapalenie płuc, grypa itp). W Pani/Pana przypadku najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest ewidentnie nadciśnienie 1-wszego stopnia i hipercholesterolemia, gdyż osoby z przewlekłymi chorobami układu krażenia (w tym nadciśnienie) lub układu oddechowego przechodzą to zakażenie najcześciej. Niewątpliwie istotnym aspektem jest również czy choroba współistniejąca jest dobrze kontrolowana. W przypadku nadciśnienia w tym wieku nie powinno ono przekraczać wartości 139/89 (przy dąrzeniu raczej do wartości ok 120-130/80). Dlatego proponuje skonsultowanie się z lekarzem celem rozważenia wskazań do leczenia nadciśnienia jak i hipercholesterolemii.
Jeśli chodzi o zapobieganie to przede wszystkim należy myć wielekrotnie ręce w ciągu dnia, szczególnie wychodząc z domu/mieszkania, ręce to najczęstszy wektor zakażeń. Unikanie kontaktów poza domownikami wydaje się również jak najbardziej odpowiednie. Nie możemy zapomnieć u utrzymywaniu zdrowego stylu życia. Niezależnie od ograniczeń nadal powinniśmy wykonywać regularnie ćwiczenia fizyczne np. areobowe, typu kardio oraz spożywać zbiansowaną dietę z dużą ilością świeżych warzyw i owoców oraz wypijać min 1,5-2 l wody dziennie, jednocześnie suplementując witaminę D. Powyższe działania mogą wydawać się oczywiśte, ale to właśnie dzięki nim mamy szansę najlepiej przygotować nasz układ odpornościowy do walki z potencjalnym zakażeniem.