3 miesiące temu zacząłem odczuwać ostry ból w prawej stopie - kostce, który po kilku dniach zniknął,

1 odpowiedzi
3 miesiące temu zacząłem odczuwać ostry ból w prawej stopie - kostce, który po kilku dniach zniknął, ale przeszedł na okolice dużego palca stopy.
Następnie przeszedł na lewą nogę, a potem na jedno i na drugie kolano.
Podczas wizyty lekarz stwierdził, iż jest to prawdopodobnie dna moczarowa(podagra), na którą juz wcześniej
chorowałem (około raz na rok, ból ustawał zazwyczaj sam po kilku dniach, i był tylko na jednym stawie).
Podczas wizyty otrzymałem leki przeciwbólowe i zalecenie diety niskopurynowej.
Ból nie ustępował, na następnej wizycie lekarz przepisał "Prednisolon". Ból lekko zmalał po czym wrócił.
Miałem robione badania krwi, moczu, kału (wykazało lekki stan zapalny), potem zostałem skierowany do ortopedy,
tam badanie krwi i rentgen (wykluczono uraz). Następnię byłem u reumatologa, tam badanie krwi, moczu, rentgen, tomografia komputerowa.
Diagnoza: duże prawdopodobieństwo podagry (wykluczenie choroby reumatologicznej).
Jako lekarstwo Allopurinol.

Stan zdrowia się nie poprawia. Wszystko trwa już 3 miesiące. Gdy ból narasta, lekarz przepisał "Prednisolon".
Gdy ból przejdzie w jednym stawie - przechodzi na inny (pomiędzy duży palec-stopa-w obydwu stopach).
Czasami ból jest tak nieznośny, że nie można chodzić, spać.

Na dzień dzisiejszy zażywam: Prednisolon, witamina D3, Allopurinol

W związku z tym, że bóle trwają tak długo, a lekarstwa nie pomagają mam kilka wątpliwości. Mianowicie czy wg. Was:
- choroba jest dobrze zdiagnozowana i może to być podagra.
Tu mam wątpliwości, bo w przeszłości mając podagre trwała ona maksymalnie tydzień i była tylko na jednym stawie (palec na stopie)
A teraz było na palcu, kostce, kolanie, w obydwu nogach.

- czy wg. Was przepisywane lekarstwa są wskazane,

PS. nie wiem czy to ma coś wspólnego, ale około 2 tygodnie przed rozpoczęciem objawów przeszedłem grypę jelitową.
Ze względu na to,że na 2 tygodnie wcześniej była tzw. grypa jelitowa, należy podejrzewać odczynowe albo reaktywne zapalenie stawów. Proszę więc uzupełnić informacje o ile jest możliwe> jaki preparat prednisolonu i w jakiej dawce Pan przyjmuje , w jakiej dawce Allopurinol. Czy w ostatnich 3 miesiącach miał Pan badania krwi> OB, CRP, morfologia, RF i kwas moczowy i jakie były wyniki.
Po uzyskaniu danych postaram się udzielić porady. Pozdrawiam Czesław Drozd