Mam nerwicę lękową, fobię społeczną, depresję i urojenia, psycholog polecił mi trening autogenny Sch

2 odpowiedzi
Mam nerwicę lękową, fobię społeczną, depresję i urojenia, psycholog polecił mi trening autogenny Schultza. Spróbowałam i uznałam, że kompletnie się do tego nie nadaję, tak jak zresztą od początku podejrzewałam. Przeraża mnie to, że ten trening ma wprowadzić człowieka w stan podobny do hipnozy, nigdy nie chciałam się znaleźć w takim stanie, od dzieciństwa budziło to we mnie niechęć i kojarzyło mi się z czymś niebezpiecznym. Gdy próbowałam wykonywać sugestie z nagrania bałam się tego co się może stać i nie mogłam się skupić, nie mogłam się zrelaksować. Gdzieś w połowie, przy i tak niskiej koncentracji do tej pory, już kompletnie nie mogłam nadążyć za głosem bo ze strachu nie chciałam tak naprawdę w to dalej brnąć. Wydawało mi się, że jako tako udało mi się osiągnąć uczucie ciężaru w nogach i rękach ale potem mnie coś zaswędziało, musiałam się podrapać i to w połączeniu ze strachem wybiło mnie z już i tak nierównego rytmu treningu. Nie wiem jak mam zrobić krok ku pokonaniu nerwicy lękowej, skoro wszystko mnie przeraża, nawet to co mogłoby mi pomóc... Jak mam wziąć się w garść, żeby mniej bać się czegoś nieznanego, obcego, może nawet niebezpiecznego w moich oczach?
Praca z nerwicą lękową nie musi polegać na obowiązkowym "odrobieniu" treningu autogennego. Może on być wykorzystywany jako narzędzie do relaksacji, ale nie musi. Zachęcam do szczerej rozmowy ze swoim terapeutą i ustalenia wspólnie narzędzi pracy. Wydaje się, że przy takiej kombinacji schorzeń jak u Pani, postawą do opanowania objawów jest przede wszystkim odpowiednia opieka psychiatryczna (trening autogenny nie zredukuje przecież objawów wytwórczych), a terapia powinna pełnić funkcję wspierającą funkcjonowanie. Dopóki doświadcza Pani urojeń, trudno wyobrazić sobie pracę wglądową. Mimo przeżywanych trudności, leczenie w Pani przypadku jest konieczne, ważne jednak by były stosowane odpowiednie narzędzia.

Proszę się nie poddawać, szczerze życzę powodzenia.
Aleksandra Zaród

Dzień dobry, najważniejsze co powinna pani usłyszeć to to, że jeśli coś nie działa to tego nie robimy bo jest to porostu bezsensu. Nie wiem czy jest Pani pod opieką psychiatryczną jednak przy nerwicy lękowej po rozpoznaniu lekarz zazwyczaj wdraża farmakologię i powinna ona współgrać z psychoterapią. Psychoterapeuta powinien razem z Panią poszukać technik, które u Pani zadziałają i będzie z nich korzystać Pani z przyjemności, a przede wszystkim widzieć efekty. Pozdrawiam!