Mam gips syntetyczny na lewej nodze od nasady palców do poniżej kolana (zapalenie ścięgna piszczelow

2 odpowiedzi
Mam gips syntetyczny na lewej nodze od nasady palców do poniżej kolana (zapalenie ścięgna piszczelowego tylnego ) założony na 6 tygodni , czy i jak można tą nogę rehabilitować ( nie powinnam stawać na pięcie ) ,jak się prawidłowo poruszać ? Czy ktoś może mi udzielić jakiejś porady ?
Chyba najlepszą dla Pani poradą będzie sugestia aby udała się Pani z tym pytaniem osobiście do fizjoterapeuty, który oceni stan nogi i na podstawie zebranego wywiadu oraz badania udzieli Pani rzetelnych wskazówek.

Do czasu zdjęcia gipsu możliwości są ograniczone. W chwili obecnej należy zwrócić uwagę na to co robić żeby sobie bardziej nie zaszkodzić. Przy chodzeniu o kulach powinno się zwracać uwagę na ustawienie kolana. Kolano nie powinno być cały czas ustawione w pozycji zgięciowej, żeby nie powstał przykurcz. Powinno się odwzorowywać ruch przetaczania kończyny bez obciążania jej. Ponadto delikatne ruchy palców też są jak najbardziej wskazane w celu poprawy ukrwienia stopy i zminimalizowania zaników mięśniowych. Fajnie dorzucić też sobie kilka ćwiczeń z wykorzystaniem ruchu w stawie biodrowym. Z działań, które można podjąć jeszcze mając gips można skorzystać z zabiegu Pola magnetycznego, co przyspieszy gojenie tkanki. Później już rehabilitacja indywidualna w zależności od oceny fizjoterapeuty w celu poprawy funkcji.

Pozdrawiam, Paweł Wysocki