Mam fobie społeczną i ciężko mi zapamiętywać skupiać się czy odszukać słowa przy rozmowie. Czy gdy p

3 odpowiedzi
Mam fobie społeczną i ciężko mi zapamiętywać skupiać się czy odszukać słowa przy rozmowie. Czy gdy pójdę na terapię to wróci do normy moja pamięć i koncentracją? Proszę o odpowiedź. Z gory dziękuję
Dzień dobry, pójście na psychoterapię to na pewno dobry krok w kierunku poradzenia sobie z problemem. Czy wszystko wróci do normy - po pierwsze: nikt Pani/u nie da gwarancji, że tak będzie (jest to wypadkowa pracy Pani/a i psychoterapeuty), po drugie: bardzo dokładnie należy doprecyzować co to znaczy norma dla Pani/a i czy jest realistyczna do wykonania. W sytuacji, kiedy fobia społeczna (czy to jest diagnoza lekarska?) bardzo utrudnia funkcjonowanie codzienne zachęcam do konsultacji psychiatrycznej. Pozdrawiam Joanna Borowczak

Przy fobii społecznej (i ogólnie lęku) układ nerwowy (w tym mózg) skłania nas do "ucieczki" - być może nawet czuje Pan/Pani chęć ucieczki w takich sytuacjach. Część mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie informacji, podejmowanie decyzji, zapamiętywanie i przypominanie staje się mniej aktywna, a bardziej aktywny staje się tzw. "gadzi mózg" odpowiedzialny za m.in. walkę o przetrwanie w zagrożeniu/lęku.

Ciężko jest rozmawiać albo w ogóle pamiętać cokolwiek, gdy całe nasze ciało i umysł walczą z lękiem, bo są na tym skupione. Podobnie jak ciężko nam słuchać drugiej osoby, gdy jesteśmy skupieni na wciągającej książce albo grze.

Najczęściej terapia pomaga zmienić sposób, w jaki reagujemy na emocje oraz jak się odnajdujemy w sytuacjach z innymi ludźmi. Jeżeli nie ma innych przyczyn trudności z pamięcią, to najprawdopodobniej terapia pomoże.
Witam. Nagromadzone emocje, obawy i lęki nie sprzyjają pamięci i koncentracji. W momencie, kiedy "ustępują" nadmierne emocje często pojawia się przestrzeń na myślenie. Jest duża szansa, że wróci i warto spróbować. Pozdrawiam, Angelika Urban