Mam fobie społeczną. Bardzo nie lubię przebywać w dużym gronie ludzi,bo czuję się nie komfortowo i z

4 odpowiedzi
Mam fobie społeczną. Bardzo nie lubię przebywać w dużym gronie ludzi,bo czuję się nie komfortowo i zaraz się denerwuje.. dłonie mi się trzęsą i czuję jak dostaje wypieków na twarzy.. bardzo się tego wstydzę.. :( nie wiem co robić..,najlepiej czuję się sama.. już nawet przestałam wychodzić na miasto,do galerii,sklepu itd. jak coś potrzebuje to do tego wykorzystuje chłopaka.. proszę,żeby coś kupił,bo ja się boję kontaktu z ludźmi.. mam ogólnie niskie poczucie wartości,kompletnie w siebie nie wierzę.. czasami już nawet sobie myślę,że po co ja żyję.. czuję się jak jakiś odludek
Witam Panią,

Świetne rezultaty i naukowo udokumentowane efekty leczenia pacjentów z fobią społeczną posiada psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jeżeli w Pani okolicy świadczy usługi specjalista pracujący w tym nurcie to gorąco polecam. Oczywiście nie oznacza to że jest to jedyna możliwość. Można również udać się do psychologów. Można również udać się do psychoterapeutów pracujących w innych nurtach niż wskazany powyżej.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski

Witam. A ja mam pytanie do Odludka: „ co Odludek chce zrobić z ogólnie niskim poczuciem wartości, kompletnie w siebie niewierzącym, zadającym sobie pytanie o sens życia”? Jakie znaczenie dla Pani mają te cechy Odludka? W czym pomagają, a w czym przeszkadzają? Jeśli poszuka Odludek odpowiedzi w sobie, będzie można coś z tym zrobić. Pozdrawiam, Iwona
Dzień dobry, pisze Pani o swoich trudnościach zarówno w sferze społecznej jak i myśleniu o sobie. Zachęcam Panią do podjęcia terapii w celu zmniejszenia cierpienia jakie Pani odczuwa. Zgadzam się z odpowiedzią powyżej - terapia poznawczo-behawioralna stosunkowo szybko przynosi dobre skutki. Jeśli chodzi o lęk społeczny, w tym nurcie pracuje się nad zmianą w trzech obszarach: lękiem przed negatywną oceną innych, intensywnym skupianiu się na sobie oraz unikaniu sytuacji społecznych. Często fobia społeczna zaczyna się w dzieciństwie czy okresie dojrzewania wskutek traumatycznych doświadczeń. W takim przypadku należy także nad tym popracować w terapii. Pozdrawiam ciepło, Anna Dominikowska.
Witam serdecznie, współczuję problemu. Jeśli podjęłaby Pani terapię (indywidualną lub grupową), zyska Pani pełną radość życia, z pewnością zyskają też Pani relacje z chłopakiem. To, jak Pani się obecnie czuje zapewnie odzwierciedla trudne doświadczenia, jakie były Pani udziałem. Niestety czasem tak się zdarza, ale to nie znaczy że nie możemy zmienić swojego nastawienia do siebie i życia. Małymi kroczkami można zbudować nową rzeczywistość, szczęśliwą rzeczywistość, gdzie poczuje się Pani królową/szefową swego życia.
Gdyby była Pani zainteresowana psychoterapią on-line, zapraszam do kontaktu tutaj lub na FB.
Pozdrawiam serdecznie