Mam dość dziwny i denerwujący mnie problem. Otóż siedząc na uczelni na wykładach/ ćwiczeniach, a tak

4 odpowiedzi
Mam dość dziwny i denerwujący mnie problem. Otóż siedząc na uczelni na wykładach/ ćwiczeniach, a także jadąc autobusem odczuwam napady lęku, niepokoju, jakbym miał zaraz zemdleć. Najbardziej jest to właśnie odczuwalne na uczelni. Nie mogę się skupić, myslę tylko o tym, jak opanować swoje myśli i ciało. Dochodzi do tego często oddawany mocz (to chyba normalne przy stresie). Jest do dosyć irytujące, gdyż wpływa to na moją koncentrację i efekty w nauce. O tyle jest to też dziwne, że czasem udaje mi się nad tym zapanować. Obecnie jest czas zaliczeń, niedługo sesja, nie chce zostać wyrzucony ze studiów przez problem z ... no właśnie, z czym ? Dodatkowo dodam, że mam niskie ciśnienie 100/60 w wieku 20 lat.
Szanowny Panie,
trudność, z jaką się Pan mierzy warto przedyskutować ze specjalistą. Dlaczego? Otóż pisze Pan o napadach lęku, niepokoju, które mają miejsce na Uczelni. Czy to jedyne otoczenie, gdzie problem się pojawia, czy także zaobserwował Pan, iż występuje w innych miejscach? Kiedy pojawiły się te stany? Czy wiążą się dla Pana z jakimś wydarzeniem (nawet z dalekiej przeszłości)? Gdyby Pan pragnął efektywnie rozwiązać tę trudność warto udać się do specjalisty, który pracuje także EMDR (stymulacja bilateralna mózgu) i przeszedł dodatkowo szkolenie w zakresie pracy z osobami doświadczającymi ataków paniki, lęku, niepokoju. Warto podjąć niezwłocznie działania, by odzyskać równowagę i przywrócić oczekiwana jakość życia.
Z uszanowaniem,
dr Monika Gmurek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Niskie ciśnienie może wiązać się z m.in. osłabieniem, sennością, zawrotami głowy, problemami z koncentracją uwagi itp. Niekiedy może nawet prowadzić do omdleń, jednak z reguły, poza odczuwanymi uciążliwościami, nie ma w tym nic groźnego. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, by potwierdzić zdrowie fizyczne i wykluczyć somatyczne przyczyny odczuwanych problemów. Co do lęku: takie objawy i samopoczucie, jeśli będą interpretowane jako groźne, mogą prowadzić do wzmagania się lęku. A zaburzenia lękowe – wśród nich tzw. lęk napadowy, który potrafi dopaść nagle i z dużym natężeniem – można leczyć psychoterapeutycznie i/lub farmakologicznie. Psychoterapia jest skuteczną, przynoszącą dobre efekty formą pomocy, która pomaga złagodzić i oswoić lęki, komplementarnie można włączyć farmakoterapię po konsultacji z lekarzem psychiatrą.
Dzień dobry. Warto skorzystać z pomocy specjalisty z którym będzie miał Pan możliwość porozmawiania o tych trudnościach i dowiedzenia się skąd one się wywodzą i przepracowywania ich. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Szanowny Panie,
Zdaje się, że problem, który Pan opisuje polega na odczuwaniu lęku panicznego lub fobicznego (jeśli występuje on tylko na uczelni). Obie dolegliwości mogą być skutecznie leczone przy pomocy psychoterapii oraz farmakoterapii. W celu ustalenia rzeczywistej diagnozy i zaplanowania leczenia zachęcam do kontaktu z terapeutą oraz psychiatrą. Pozdrawiam serdecznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.