Mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Około 2 lat mam nerwicę lękową (wcześniej z napadami paniki, tera

2 odpowiedzi
Mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Około 2 lat mam nerwicę lękową (wcześniej z napadami paniki, teraz nie). Byłem u psychiatry, przypisała mi lek Solian. Przyjmowałem go około miesiąca, nawet jeden raz przyjąłem, zamiast 1/4 przypisanej tabletki, 2 tabletki, po czym zrobiło mi się bardzo źle. Później się dowiedziałem, że ten lek należy stosować tylko w przypadku schizofrenii, której nigdy nie miałem i nie mam. Po tym od razu odstawiłem przyjmowanie tego leku i już nigdy go nie brałem. Niedawno się dowiedziałem, że ten lek obniża poziom dopaminy. Mam takie pytanie: czy przyjmowanie tego leku w przypadku mojej nerwicy mogły zaszkodzić mojemu organizmu, tak, że teraz czuję się jeszcze gorzej, nie mogę praktycznie spać, mam bardzo słaby apetyt, czuję się ciągle zmęczony i zestresowany i nie czuję żadnej radości z życia? Ponadto codziennie boli mnie głowa i bardzo często mam ucisk w klatce piersiowej. Niedawno byłem u innego psychiatry, który przypisał mi Afobam, Asertin, Propranolol oraz Hydroxyzynum. Przyjąłem 5 tabletek Afobamu w pierwszy dzień (jedna tabletka to 0,25 mg) - 1 z rana, 2 w obiad i 2 wieczorem, następnego dnia 2 z rana oraz 2 wieczorem. Po stosowaniu tego leku czułem się bardziej zrelaksowany, natomiast teraz czuję silny lęk i nie chcę za dużo jego brać, bo uzależnia. Moje drugie pytanie brzmi: czy nie przyjąłem za dużej dawki Afobamu? Byłbym bardzo wdzięczny za przeczytanie mojego pytania i za każdą odpowiedź. Jest to bardzo ważne dla mnie. Czy warto też wykonać badania poziomy dopaminy i adrenaliny we krwi? Dziękuję za uwagę!
Witam serdecznie,
Spróbuje odnieść się wprost do Pana pytań:

ODP: Pyt 1: Trudno jest jednoznacznie stwierdzić czy działanie Solianu ( substancja czynna: amisulpiryd) mógł pogorszyć Pana stan. Pewne jest to, że jest on powszechnie stosowany w przypadku zaburzeń psychotycznych mi. schizofrenii.
Podejrzewam, że lekarz wybierając ten neuroleptyk chciał zredukować u Pana nasilenie objawów nerwicowych, odczuwanego napięcia, lekko spowolnić.

Są takie schematy leczenia wykorzystujące leki dedykowane do konkretnych zaburzeń, ( np.schizofrenii) jednak z uwagi na ich działanie dobrze sprawdzają się także w leczeniu - łagodzeniu objawów innych zaburzeń.

Czasem po wprowadzeniu leków zdarza się, że leki psychiatryczne wywołują reakcje nieadekwatną do zamierzonej - czyli zamiast łagodzić, to nasilają objawy. Jednak po ostawieniu substancji ten stan ustaje, lecz nadal może być przez Pacjenta spostrzegany jako męczący, utrzymujący się.

ODP: Pyt 2: Odnosząc się do Pana drugiego pytania - sądzę, że przyjął Pan zbyt dużą dawkę Afobamu (alprozolam). Jest to lek z grupy benzodiazepin o silnym powinnowactwie - czyli stopniu uzależnienia. Schemat przyjmowania tego leki jest taki, że przyjmuje się od najniższej dawki substancje (0,25 mg) i obserwuje reakcje organizmu. Działanie tego leku jest silne - zwłaszcza jeżeli są one nowe dla organizmu i nie były wcześniej stosowane. Z czasem trwania zażywania leków z grupy benzodiazepin - rośnie tolerancja dawki - i aby móc uzyskać zadowalający efekt należy zwiększać ich dawkę - co jest prostym mechanizmem uzależnienia od substancji czynnej leku.

Myślę, że wykonanie poziomu dopaminy i adrenaliny z krwii jest bezzasadne i niewiele zmieni w zakresie dalszej Pana kuracji.
Zachęcałabym do konsultacji psychiatrycznej w celu jednoznacznej weryfikacji schematu leczenia i rozważenia psychoterapii indywidualnej jako dodatkowego oddziaływania leczącego Pana trudności napięciowe.

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Palczewska

Ja, mimo dyskusji dot. farmakologii, chcialbym poprosic Pana o "klatke STOP". Widze, ze to czego Pan doswiadcza nie jest latwe i niesie ze soba duzo cierpienia. Ja jednak nie znalazlem w tym o co Pan pyta - konkretnie Pan pyta, zadnego odniesienia co PAN z TYM ROBI. Nie ma wzmianki , wiec tutaj bym chcial wskazac na to, ze soma, to jedna strona i tutaj Pan zaczyna operowac jezykiem para-medycznym na wysokim poziomie. Odczuwam, ze w relacji z Panem mozna sie dac latwo "wciagnac" w ten typ narracji o Panu. Przedmiotowy niestety wg mnie to typ "niezajmowania sie soba za wszelka cene". To ja, prowokacyjnie, wiem, ale taka interwencja zrobi czasami "wake-up" - zapraszam Pana do zajecia/spotkania sie ze soba. Licze na to, ze jest Pan juz lub uruchamia Pan z kims proces psychoterapii. Oprocz farmakologii, ktora moze pelnic funkcje wspomagajaca, przede wszystkim konieczna jest Pana praca wgladowa. Prosze rozwazyc w sobie czy jest taka potrzeba, nawet jesli nie bedzie to komfortowe dla Pana.