Mam 32 lata. Nigdy wcześniej nie miałem najmniejszych problemów ze snem. Od około miesiąca mam probl

3 odpowiedzi
Mam 32 lata. Nigdy wcześniej nie miałem najmniejszych problemów ze snem. Od około miesiąca mam problem z bezsennością. Zaczęła się od silnego stresu związanego ze zdrowiem oraz wynikami badań. Objawiała się ona tym, że zasypiałem normalnie, jednak budziłem się przeważnie około 3 w nocy i do rana biłem się z myślami, co powodowało, że już nie spałem do rana. Po tygodniu poszedłem z tym problemem do psychiatry, który zapisał mi lek trittico. Dawka 50mg powodowała, że spałem całą noc z króciutkim jednym wybudzeniem.
Kiedy wyniki badań okazały się dobre, stres minął. Próbowałem więc w trakcie weekendu odstawić leki nasenne, jednocześnie obawiając się, że to spowoduje
że się w nocy obudzę. I tak się niestety działo...pobudka o 3 w nocy. I niespanie do rana. Kolejny weekend to samo- odstawienie leku i przebudzenie w nocy. Zauważyłem, że moze być to spowodowane strachem przed niespaniem , bo gdy w nocy w weekend gdy nie mogłem spać wziąłem tabletkę i ...zasnąłem głębokim snem w ciągu 2 minut.
Obecnie wieczorem przed snem mam obawy co do kolejnej nocy...czy wybudzę się w nocy czy nie, bo z samym zaśnięciem problemu nie mam... Jednocześnie boję się uzależnić od leku , biorę go już 3 tygodnie i widzę, że bez niego problemy ze snem są cały czas. Na wszelki wypadek biorę przed snem 50mg trittico i śpię dobrze. Nie wiem czy taki miesięczny problem ze snem to już jakiś bardzo poważny problem , czy to bezsenność przewlekła i jak sobie z tą sytuacją poradzić?
Dzień dobry,
Słusznie zauważył Pan,że problem może mieć związek ze "strachem przed niespaniem". Kiedy przed snem lub po przebudzeniu ma Pan myśli o tematyce lękowej (np. martwienie się o zdrowie, o to czy zasnę) naturalnie dochodzi do aktywizacji układu współczulnego (części automatycznego układu nerwowego odpowiedzialnego za mobilizację organizmu) wzrasta ciśnienie, co uniemożliwia zaśnięcie. Za odpoczynek odpowiedzialny jest układ przywspółczulny. Rozmyślając i zamartwiając się prawdopodobnie uruchamia Pan błędne koło, czuję Pan obawę->wzrasta ciśnienie->nie może Pan zasnąć->obawia się Pan bezsenności.
Kiedy następnym razem się Pan wybudzi proszę spróbować wstać, zająć się czymś na chwilę (napić wody), przeprowadzić głębokie relaksacyjne oddychanie lub odsłuchać treningu relaksacyjnego.
Zachęcam również by porozmawiał Pan ze swoim lekarzem psychiatrą o tym co się dzieje.
Pozdrawiam serdecznie

Witam, pisze pan, że problem ze snem pojawił się miesiąc temu, wiąże pan tą sytuacje z lękiem o zdrowie. Bierze pan tabletki na sen, żeby o tym nie myśleć, bo kiedy zaczyna pan się zastanawiać pojawia się wiele wątpliwości, to tak jakby pan chiał się znieczulić, zasnć, nie myśleć o tych wynikach - sytuacji zdrowotnej. Boi się pan uzależnić i przestaje brać lek, ale problem wraca, wraca lęk. Brać czy nie brać? Myśleć o tym co się dzieje, co pan przeżywa, czy nie myśleć? Tabletki nasenne uzależniają, ale brane przez długie lata. To być może też jest okres przejściowy. Jeśli lęk nie zniknie, być może warto by było pomyśleć o rozmowie z psychoterapeutą.
Pozdrawiam Ewelina Włodarz - Zając
Dzień dobry. Zachęcam do poczytania w internecie o zasadach higieny snu. Mogą być świetnym uzupełnieniem stosowania leków nasennych. Proszę pamiętać, że leki nasenne powinno się łykać dopiero jakiś czas po tym jak Pan położył się spać i nie mógł zasnąć, a nie przed. Biorąc je przed nie daje Pan sobie szansy zasnąć w sposób naturalny. Proszę nie obawiać się niewyspania czy nawet nie przespania całej nocy. Jest to bardzo nieprzyjemne, ale pozwala wyregulować cykl snu - po 1-2 nieprzespanych nocach trudno jest wieczorem nie zasnąć. Może Pan założyć dziennik snu i notować codziennie po wybudzeniu w skali 1-10 subiektywną jakość snu. Równocześnie proszę poeksperymentować z zasadami higieny snu i sprawdzić, co daje najlepsze rezultaty: kiedy nie może Pan zasnąć wieczorem lub budzi się Pan w ciągu nocy proszę wstać z łóżka i się czymś zająć i wrócić dopiero kiedy się Panu oczy same zamykają, jeść ostatni posiłek przed snem 2-3 godziny przed położeniem się, nie brać gorących ani zimnych pryszniców/kąpieli przed spaniem, unikać alkoholu/kawy/papierosów przed spaniem, zadbać o odpowiednie światło i ciszę w sypialni, unikać ekranów telewizorów/komputerów/komórek przed spaniem. Powodzenia!