Mam 31 lat, od 16 lat jestem wegetarianką (jem nabiał). Dopiero kilka lat temu osiągnęłam prawidłową

3 odpowiedzi
Mam 31 lat, od 16 lat jestem wegetarianką (jem nabiał). Dopiero kilka lat temu osiągnęłam prawidłową wagę (BMI 19,5), wcześniej cały czas miałam niedowagę. Postanowiłam zacząć ćwiczyć, żeby zwiększyć masę mięśniową i ujędrnić ciało. Po 3 miesiącach regularnych ćwiczeń w analizie składu masy ciała wyszło mi, że mam aż 30% tłuszczu i niedobór białka. Wcześniej zawsze miałam 18-22% tłuszczu. Co mam teraz zrobić?
Dzień dobry. Analizatory składu ciała to nie jest nieomylne urządzenie i do wyników jakie daje podchodziłbym z dystansem. Jego dokładność jest zależna od klasy aparatu. Przede wszystkim należy się odpowiednio przygotować do analizy (na czczo , po wypróżnieniu , bez biżuterii) Po drugie jeden wynik o niczym nie świadczy, należy wykonać drugi pomiar w tych samych warunkach i dopiero oceniać ewentualne postępy. Do samego pomiaru tkanki tłuszczowej dobrze sprawdzają się kalipery profesjonalne. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie na poziomie trzydzieści procent dla kobiet w Pani wieku jest wartością uznawaną jako norma (zakres normatywny wynosi dwadzieścia jeden do trzydzieści trzy procent). W drugiej kolejności nie ma możliwości, aby analizator składu ciała wskazał u Pani niedobór białka, najprawdopodobniej chodzi o niską zawartość masy mięśniowej. W trzeciej kolejności wydaje się mało prawdopodobne, że przy BMI wynoszącym dziewiętnaście i pół kilogram na metr kwadrat zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie wynosi trzydzieści procent i sugerowałbym raczej wykonanie ponowne analizy składu ciała za pomocą metody BIA pod okiem kompetentnego specjalisty w tym zakresie, dodatkowo pomiar obwodów partii ciała i ewentualnie pomiar fałdów skórnych z zastosowaniem fałdomierza, bądź jeśli znajdzie Pani placówkę w okolicy miejsca zamieszkania, która dokonuje analizy składu ciała metodą DEXA (absorpcjometria rentgenowska) to stosunkowo dokładnie określi Pani swój skład ciała. Na podstawie uzyskanych wyników należy podjąć decyzję po konsultacji ze specjalistą w którym kierunku zmian sylwetki chce Pani podążać w kolejnym etapie.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jeśli ma Pani wątpliwości zapraszam do gabinetu dietetycznego aby przeanalizować Pani stan odżywienia - sprawdzić ilość i jakość białka, a konkretnie aminokwasów, ponieważ ich zły bilans moze prowadzić do tycia, pomimo, albo właśnie z powodu diety wegetariańskiej.
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna - 240 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.