Mam 31 lat i właściwie od zawsze problemy z pamiętaniem dat, liczb. I ogólnie z matematyką (trudnośc

2 odpowiedzi
Mam 31 lat i właściwie od zawsze problemy z pamiętaniem dat, liczb. I ogólnie z matematyką (trudności z tym przedmiotem w szkole, a także w liczeniu pieniędzy, minut do autobusu, gdy ktoś mnie pyta). Nie wiem, kiedy są czyje urodziny, ile dokładnie lat mają czlonkowie rodziny (a dokładnie rodzice, bo rodzeństwo o dziwo jakoś ograniam). Kiedy np lekarz mnie pyta, kiedy rozpoczęłam leczenie psychiatryczne (zaburzenia lekowo depresyjne i OCD), mam trudności, by sobie przypomnieć. Albo, gdy ktoś pyta, ile lat już mieszkam w mieście. Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, bo zwyczajnie tego nie pamiętam, nie potrafię policzyć, zwłaszcza na szybko. Przez to czuje się, jakbym była upośledzona. Ale lekarze temu kategorycznie zaprzeczają, a rezonans głowy oraz neurolog równiez nie wykryli niczego złego. Testy wykazały, że inteligencja jest na poziomie przeciętnym. Badanie u neuropsychologa pokazało jedynie pewien problem z elastycznością uwagi (ale nie wiem, czy to nie bylo przypadkiem spowodowane atakiem paniki podczas badania, o którym jednak nie odwazylam sie wspomnieć lekarzowi). Więc, skąd te problemy? Będę wdzięczna za odpowiedzi
Na takie pytanie nie da się odpowiedzieć on-line, tzn. bez badania. Proponuję jeszcze raz udać się do neuropsychologa, odpowiedzieć to wszystko - być może przy poprzednim badaniu zostały dobrane niewłaściwe testy lub nie były wystarczająco szczegółowe. Z poważaniem.
Adam Zajączkowski

Dzień dobry, jeśli neurolog Panią zbadał i wyszło, że jest w porządku - z jednej strony przyjąłbym tą diagnozę, a z drugiej, jeśli nie ma Pani pewności - proszę udać się do innego neurologa, który byłby specjalistą jak najbardziej sprawdzonym (czy na znanym lekarzu, czy próbować w inny sposób sie tego dowiedzieć. Niemniej... opisane problemy mogą nie mieć jakiegokolwiek związku z jakimkolwiek uszkodzeniem mózgu, nerwów, czy objawem chorobowym wynikłym z tego kierunku. Może nie mieć to z tym nic wspólnego, lecz warto to jeszcze raz sprawdzić, w przypadku wątpliwości. A przyczyn innych może być też co najmniej kilka. Może Pani nie mieć predyspozycji zawodowych w obszarze liczb i matematyki (a może mieć Pani inne, być może wciąż ukryte wspaniałe talenty). Może to być też bezpośrednio związane z zaburzeniami lękowo-depresyjnymi i OCD, o których Pani pisze. Wówczas każda sytuacja stresowa, czy spowodowana lękiem może zużywać sporą część naszym możliwości przetwarzania informacji w danym momencie, czy wręcz sytuację, że mózg "odcina" nas (jest to mechanizm chroniący przed zbyt silnym zagrożeniem i to nie ważne, czy zagrożenie jest realne czy nie). W takiej sytuacji wskazana byłaby psychoterapia zmierzająca finalnie do wewnętrznego uspokojenia się, akceptacji siebie i tego, czego najbardziej się boimy. No i to nie są oczywiście jedyne możliwości, jakie mamy i to, co piszę należałoby traktować, jako hipotezy do sprawdzenia i to przez kilku specjalistów. Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof Polipowski