Mam 30 lat. Nie miałam partnera w sferze seksualnej. Mając 25 lat myślałam jeszcze, że jestem aseksu

4 odpowiedzi
Mam 30 lat. Nie miałam partnera w sferze seksualnej. Mając 25 lat myślałam jeszcze, że jestem aseksualna. Byłam pod tym względem bardzo rygorystycznie wychowywana. Po 25 roku życia coś zaczęło się zmieniać. Wypróbowałam masturbację. Czasami było fajnie. Czasami nie. Miałam do siebie żal, że nie powinnam tego robić. Bywało, że z ciekawości oglądałam filmiki erotyczne. Kiedyś mnie ciekawiły. Teraz mnie odrzucają. Przez nie dostrzegam seks jak coś brudnego i brzydkiego. Nie wiem co robić. Czy mam szansę odzyskać szacunek do nagiego kobiecego i męskiego ciała i do seksu? Czy mam szansę kiedyś czerpać z niego radość? Proszę o odpowiedź.
Dzień dobry.

Chcę Pani podziękować za dwa ostanie pytania skierowane do specjalistów, ponieważ pokazują one Pani siłę i motywację, by zawalczyć o to, co piękne i naturalne, czyli o swoją seksualność. Biologia nas niczym nie zaskoczyła, a mimo tego niejednokrotnie dochodzi do negatywnego etykietowania kwestii związanych z cielesnością i seksualnością przez innych, co przyczynia się do trudnych relacji i cierpień wielu osób. Jak rozumiem także i w Pani przypadku rygorystyczne wychowanie zawyżyło na zdolności do radosnego przeżywania i czerpania przyjemności z czynności autoerotycznych, cieszenia się pięknem własnego, a także doznawania pozytywnych emocji zw. z nagim ciałem kobiecym i męskim. Wspomina Pani o odzyskaniu szacunku do ciała i seksu. To ważne, jak Pani o tym mówi, ponieważ może sugerować, iż po części potrzebuje Pani także odzyskać czy też wzmocnić szacunek wobec samej siebie. Istotne jest zatem, by skorzystała Pani ze wsparcia specjalisty (psychologa-seksuologa tudzież psychoterapeuty i seksuologa), który Pani wysłucha, wspólnie z Panią zidentyfikuje nieadaptacyjne myśli, wyobrażenia, przekonania i zw. z nimi emocje i pomoże dokonać ich zmiany. Ważna jest nie tylko Pani motywacja, lecz także nawiązana więź terapeutyczna ze specjalistą, tak by zmiany dokonywały się w poczuciu szacunku dla wyzwanych przez Panią wartości, przekonań i akceptowanym tempie. Proszę pamiętać, że współpraca ze specjalistą jest o tyle ważna, że może Pani oswoić się ze swoją seksualnością, poznać własne potrzeby, nauczyć się komunikować i rozmawiać o seksie w przyszłości z drugą osobą. Dzięki temu droga do osiągania satysfakcji z pożycia będzie łatwiejsza.

Proszę z siebie i swojej seksualności nie rezygnować, gdyż jest ona integralną częścią Pani jako człowieka. Spełnienie seksualne wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne i jest elementem napędzającym nas w codziennym życiu.

Życzę spotkania dobrego terapeuty, wytrwałości i pozytywnych zmian! Z pewnością jest Pani tego warta!

dr Monika Gmurek

Dzień dobry,
psychoterapeuta seksuolog będzie w Pani przypadku pomocny. Pani wychowanie z tego co Pani pisze miało znaczny wpływ na postrzeganie seksualności a treść filmików jest rzeczą wtórną. Proszę udać się po profesjonalną pomoc. Jest Pani młoda i zapoznanie się z meandrami miłości i seksu przed Panią.
Pozdrawiam ES
Szanowna Pani, zdaję sobie sprawę, że sfera seksualna wywołuje wiele nieprzyjemnych emocji. Praca nad nimi jest możliwa. Najlepiej udać się do psychoterapeuty, który jednocześnie zna się na sprawach związanych z seksualnością człowieka. Zawsze jest szansa na poprawę.
Szanowna Pani,
przekaz o seksualności, erotyce, cielesności który otrzymujemy w dzieciństwie od naszych najbliższych kształtuje to jak postrzegamy te sfery w późniejszych okresach swojego życia. Pani otrzymała rygorystyczne, surowe wychowanie. Prawdopodobnie to właśnie dlatego przyjemność seksualna jest dla Pani ambiwalentna a seks postrzega Pani jako coś brudnego i brzydkiego.
Na szczęście postawy, także te wobec seksualności można świadomie zmienić. Najszybszą, najbardziej skuteczną drogą do tego jest psychoterapia. To niezwykły, uwalniający proces dzięki któremu człowiek staje się bardziej świadomy siebie i otaczającego go świata i może, dzięki temu, sam zdecydować czego dla siebie pragnie odrzucając ograniczające go schematy i doświadczenia z przeszłości.
Seksualność może być piękna, radosna, kreatywna, intymna. Może być wspaniałym sposobem przeżywania i wyrażania swojego człowieczeństwa. Proszę z niej nie rezygnować.
Pozdrawiam ciepło.