Mam 29 lat i dość krępujące pytanie. Jeszcze nigdy nie współżyłem fizycznie z dziewczyną... Trochę

2 odpowiedzi
Mam 29 lat i dość krępujące pytanie.
Jeszcze nigdy nie współżyłem fizycznie z dziewczyną... Trochę już się naczytałem przeróżnych rad co do pierwszego razu, ale mój problem polega na tym, że ja bardzo szybko szczytuję. Nie wiem, czy to wskutek nierozładowanego popędu seksualnego (zdarzało mi się masturbować, ale z przyczyn moralno - światopoglądowych nie chcę w ten sposób się zaspokajać, poza tym masturbacja może uzależnić). Czasem wystarczy, że sobie coś wyobrażę, albo zobaczę jakiś fragment nagiego ciała kobiecego (zwłaszcza uda, piersi, dekolt) i czuję, że już się "nakręcam", że tak powiem.... Jak się można nauczyć kontrolować wytrysk? Powolny oddech - próbowałem, częściowo pomaga. Czy może powinienem częściej wychodzić z inicjatywą / przyjaźni/ związku do płci przeciwnej i w ten sposób niejako przyzwyczaić się do obcowania z płcią przeciwną?... Jestem dość nieśmiały, proszę o jakąś radę. dziękuję.
Dzień dobry!

Kwestia kontroli wytrysku jest umiejętnością, która polepsza się w miarę ćwiczeń. Im silniejsze podniecenie, tym trudniej o kontrole, więc nierozładowane napięcie na pewno wpływa negatywnie. Z punktu widzenia fizjologii i rozwoju masturbacja jest prawidłowym i bezpiecznym sposobem rozładowywania napięcia. Nie jest w żaden sposób szkodliwa o ile służy jedynie rozładowaniu napięcia seksualnego (a nie np. stresu), ma zróżnicowany przebieg (nie dochodzi do nadmiernego przyzwyczajenia do konkretnego nacisku, rytuału, który mógłby być trudny do powtórzenia przy stosunku).

Niestety trudno mi wskazać inną poznania swojego ciała, jego reakcji i potrzeb niż masturbacja lub stosunek z partnerką. Rozumiem, że kwestie światopoglądowe są dla Pana przeszkodą, ale w tym względzie polecam rozmowę z przyjaznym spowiednikiem/kapłanem. W Pana przypadku masturbacja jako ćwiczenie i oswajanie się ze swoim ciałem może być jedyną, a na pewno najlepszą drogą do stworzenia związku. Taki argument może być wystarczającym powodem do uzsykania przyzwolenia z punktu widzenia religii.

Ćwiczenia relaksacyjne i oswajanie się z obecnością kobiet na pewno pomogą w opanowaniu nadmiernego podniecenia w ogólnych sytuacjach społecznych. Nie będą jednak wystarczające, by zyskać kompetencje w sytuacjach intymnych.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Szanowny Panie,

w Pana przypadku w seksuologii często zaleca się trening masturbacyjny. Rozumiem jednak, że z przyczyn moralno- światopoglądowych chce Pan tego unikać. Bardzo szybka ejakulacja może być właśnie związana z nierozładowanym napięciem seksualnym, które wcześniej normował Pan sobie masturbacją.
Należałoby zebrać więcej informacji w trakcie wywiadu seksuologicznego, aby postawić prawidłową diagnozę i podjąć odpowiednie kroki. Wywiad taki dotyczy rozwoju psychoseksualnego, relacji partnerskich, doświadczeń seksualnych, poziomu lęku itp.
Jeśli rozpoznany zostałby u Pana przedwczesny wytrysk (ponieważ niejasno rozumiem co mam Pan na myśli mówiąc, że się Pan „nakręca”) stosuje się wówczas albo terapię seksuologiczną u terapeuty albo można wprowadzić leczenie farmakologiczne, albo jedno i drugie. Ważne tutaj jest właśnie przeprowadzenie dogłębnego wywiadu seksuologicznego.
Ponieważ pyta się Pan co można zrobić, udzielę kilka informacji. Proszę jednak mieć na uwadze, że sugeruję się tutaj możliwym przedwczesnym wytryskiem, choć mogę się mylić, ponieważ brak mi wielu ważnych informacji.
Leczenie może być następujące:
- farmakologicznie (podawana przed stosunkiem jest dapoksetyna albo włączenie leków z grupy SSRI, tutaj najlepiej działa paroksetyna)
- tłumienie szybkiego podniecenia
- może Pan również sam wprowadzić metodę uciskową, metodę „start-stop”. Jest ona wprowadzana w trakcie terapii seksuologicznej u terapeuty seksuologa wraz z jej przebiegiem.

Proszę mieć na uwadze, że brakuje mi bardzo wielu informacji, aby odpowiedzieć dokładnie na Pana pytanie. Zachęcam w tym celu do wizyty u seksuologa terapeuty.

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam,
Damian Wolak