Mam 28 lat i od 9 lat cierpię na zespół jelita wrażliwego. Zaczęło się po przeprowadzce do innego mi

2 odpowiedzi
Mam 28 lat i od 9 lat cierpię na zespół jelita wrażliwego. Zaczęło się po przeprowadzce do innego miasta na studia. Codziennie przed wyjściem na uczelnię miałam biegunkę. Myślałam, że mi przejdzie, stosowałam laremid doraźnie i jakoś żyłam. Nie przechodzilo, więc udałam się do lekarza rodzinnego, który zalecił mi badanie tarczycy i podstawowe badania krwi oraz usg jamy brzusznej. Wszystkie wyniki były w porządku. Lekarz zalecił debtetin i coś na florę bakteryjne jelit. Jak miałam gdzieś wyjść i tak miałam biegunki, ale było lepiej. Miałam lepsze nastawienie psychiczne i mi się polepszylo. Wtedy wazylam 45 kg, a przed chorobą 48 kg (158 cm wzrostu). Z czasem biegunka zamieniła się w zaparcia. Co jakiś czas miałam ataki bólu (skurcze, które trwały około 15 min, aż się wyproznilam calkowicie). Wtedy udałam się do gastrologa, zrobiłam badania kału na pasożyty i krew utajona i też wyszły ok. Lekarz zapisał duspatalin retard i było lepiej. Ataki miałam już bardzo rzadko i nie tak bolesne. Ponad rok temu zaszlam w ciążę i brałam tylko espumisan. Czułam się świetnie. Nie miałam ataków i prawie żadnych objawów zjd. Jak skończyłam karmić powróciła miesiączka i podczas niej mam strasznie bolesne skurcze i wyproznienia. Żadne leki które mi pomagały dotychczas nie działają. Proszę o pomoc i poradę, ból jest nie do zniesienia.
Zapraszam na konsultację dietetyczną w celu uporządkowania Pani odżywiania, dopasowania odpowiednich probiotyków, witamin i minerałów, oczyszczania jelita. Nie powiem dokładnie, co i w jakiej ilości ma Pani jeść, ponieważ mam zbyt mało informacji na Pani temat.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Secjalizuję się w schorzeniach układu pokarmowego. Bardzo duże znaczenie przy IBS ma nie tylko dobór produktów ale też rozkład posiłków, to czy są jedzone regularnie, czy mają odpowiednią objętość. Oprócz tego ważna jest jakość snu - niedobór snu, a także nieregularne pory snu (tj. u osób pracujących zmianowo) są związane z częstszym występowaniem IBS. Opisane przez Panią okoliczności faktycznie wskazują na podłoże psychogenne, jednak zastanawiająca jest poprawa w czasie ciąży oraz to że aktualnie nie pomagają Pani leki. W moim uznaniu warto jednak zapytać lekarza o możliwość dalszej diagnostyki, np. zbadanie poziomu kalprotektyny w kale, aby ustalić czy nie występuje u Pani stan zapalny jelit.

Eksperci

Jacek Kiełtucki

Jacek Kiełtucki

Internista, Gastrolog

Staszów

umów wizytę
Monika Kroenke

Monika Kroenke

Dietetyk

Warszawa

Karolina Rak

Karolina Rak

Dietetyk

Lublin

Daniel Borawski

Daniel Borawski

Fizjoterapeuta

Gdynia

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących usługi: zespół jelita drażliwego
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.