Mam 27 lat, jestem mężczyzną. Całe życie spędziłem z nadwagą lub otyłością. Od kilku mi

2 odpowiedzi
Mam 27 lat, jestem mężczyzną. Całe życie spędziłem z nadwagą lub otyłością. Od kilku miesięćy mój tryb życia znacząco się zmienił. W odstawkę poszedł samochód, zacząłem spacerować i jeździć na rowerze. Obecnie staram się uzyskać co najmniej 10 tys. kroków dziennie. Zmieniłem też swoje nawyki żywieniowe. Tym sposobem, w ciągu miesiąca schudłem ponad 5 kg i obecnie ważę 100 kg. Od jakiegoś czasu pojawił się u mnie jednak problem... z wypróżnianiem. Przed zmianą trybu życia korzystanie z toalety nie było dla mnie żadnym problemem, natomiast od jakiegoś czasu załatwiam się wyłącznie raz dziennie, i to rano. Niestety, konsystencja stolca jest bardzo twarda, przez co poranna toaleta nie dość, że jest męcząca, to i bolesna, co znacznie wpływa na mój dzień. Zastanawiam się, skąd pojawił się ten problem i jak go rozwiązać. Nawyki żywieniowe zmieniły się ok. 2 miesiące temu. Jem mniej, ale nie głodzę się. Mięso, które jadałem zazwyczaj codziennie, jem 2-3 razy w tygodniu. Jem bardzo dużo warzyw - cukinia, cebula, marchewki. Do tego owoce (głównie śliwki), jogurt naturalny, musli, miód, ograniczyłem picie kawy, a jak ją piję, to wyłącznie z mlekiem. Jem też dużo hummusu. Codziennie jem również 50 g kaszy lub ryżu, a także wypijam co najmniej 2-2,5 l wody. Wydaję mi się, że dostarczam odpowiednio błonnika, dlatego po prostu nie rozumiem, skąd bierze się ten niewygodny problem.
Dzień dobry, ogólnie rzecz biorąc wypróżnianie 1 raz/dobę jest jak najbardziej fizjologiczne. Natomiast jeżeli jak rozumiem stanowi to dla Pana problem proszę przyjrzeć się bardziej ogólnej ilości pożywienia. Najprawdopodobniej obecnie mimo dobrej zmiany jakościowej spożywa Pan mniej pokarmu (z uwagi na redukcję), a to też bezpośrednio przekłada się na ilość i formę wypróżnień. Proszę postarać się notować (pamięć bywa zawodna, zwłaszcza jeżeli w skali tygodnia chciałby Pan dokonać obserwacji) ilość spożywanych płynów. Może się okazać, że jednego dnia wypija Pan 2,5 litra, ale innego już tyko 1,5l warto to zweryfikować. Poleciłabym również wprowadzenie do diety płatków, otrąb i innych pełnoziarnistych produktów (kasza gryczana, pieczywo razowe). Natomiast co do kawy to jeżeli ją Pan lubi, to nie ma powodu z znacząco ograniczać (chyba, że wcześniej pił Pan jakieś naprawdę oszałamiające ilości), natomiast proszę mieć na uwadze, że kofeina działa rozluźniająco na zwieracz odbytu. Więc kawa może pomóc w Pana dolegliwościach, a nawet może się okazać, że jej ograniczenie jest przyczyną Pana obecnego dyskomfortu.

Witam,
Częstotliwość wypróżniania się jaką Pan podaje jest prawidłowa i nie powinna wzbudzać u Pana żadnego niepokoju. Zmniejszona objętość stolca może wynikać po prostu z mniejszej ilości spożywanego jedzenia w ciągu dnia. Przy czym półtwarda bądź twarda konsystencja stolca może świadczyć już o pewnych brakach w codziennej diecie. Często diety redukcyjne wiążą się nie tylko z ograniczeniem spożywanych tłuszczy ale także z ograniczeniem produktów zbożowych, co wiąże się jednocześnie z ograniczeniem spożywanego błonnika zawartego również i w nich. Więc istnieje możliwość, że mimo powszechnemu rozumowaniu i przejściu na "zdrową zieloną dietę", ilość spożywanego błonnika w Pana przypadku, mogła ulec zmniejszeniu. Należy też dokładnie przyjrzeć się ilości spożywanych płynów i pamiętać, że warto zwiększyć ich ilość wraz ze zwiększaniem się ilości błonnika w diecie. Należy również pamiętać, że wraz ze zmianą nawyków żywieniowych zmienia nam się flora jelitowa. Warto o nią zadbać włączając do diety produkty kiszone oraz naturalne probiotyki, taki jak jogurty czy kefiry. Jeżeli czujemy, że nasza perystaltyka jelit zwolniła, można również sięgnąć po naturalne jej wspomagacze, takie jak: koper, natka pietruszki czy bazylia lub majeranek.