Mam 26 lat, jestem kobietą. Moje problemy zaczęły się pojawiać w wieku 13. Wtedy stałam się samotnik

3 odpowiedzi
Mam 26 lat, jestem kobietą. Moje problemy zaczęły się pojawiać w wieku 13. Wtedy stałam się samotnikiem, przestałam nawiązywać dłuższe relacje z ludźmi (oprócz związków z mężczyznami, w tym jeden długi i toksyczny), grono osób, z którymi utrzymuje stały kontakt jest bardzo niewielkie, z rodziną mam kontakt sporadyczny. Ogólnie spędzanie czasu z innymi ludźmi odbieram jako stratę czasu, zazwyczaj wolę zająć się jakimiś swoimi zainteresowaniami. Przez wiele lat czułam się samotna, inna niż wszyscy, odrzucona przez społeczeństwo, ale sama też nie pielęgnuje nowych znajomości. Byłam i teraz również jestem w stałym związku, chociaż nigdy nie czułam miłości w sensie romantycznym, nie czuję też z nikim żadnej silnej więzi, czuję też, że moje emocje, szczególnie te względem innych osób, są bardzo spłaszczone, jestem chłodna emocjonalnie. Mam też silną tendencję do zamykania się we własnym świecie, fantazjowania, rozmyślania, wyobrażania sobie różnych sytuacji. W ciągu dnia pochłania mi to dużo czasu. Jeśli chodzi o pociąg seksualny, to lubię się masturbować, tylko wtedy osiągam orgazm. Seks z mężczyzną w realnym świecie nie sprawia mi przyjemności. Czasami przez chwilę było mi przyjemne, ale w końcu i tak zawsze czekam aż stosunek się skończy. Swój wolny czas poza pracą spędzam zazwyczaj na nauce (studia podyplomowe, nauka języka obcego), ćwiczeniach fizycznych, dodatkowych pracach (np. korepetycje). Jedyną osobą jakiej umiem poświęcić swój czas jest mój chłopak, ale generalnie gdy robię coś "nieprzydatnego" mam wyrzuty sumienia i poczucie straconego czasu. Mogłabym o swoich problemach powiedzieć jeszcze dużo, ale tu staram się przedstawić sytuację w dużym skrócie. Podczas poszukiwań odpowiedzi na swoje problemy natknęłam się na pojęcie: osobowość schizoidalna i czuję, że opis tego zaburzenia pasuje do mojej osobowości. Czy opisana sytuacja rzeczywiście może pasować do tego zaburzenia i czy powinnam się do kogoś udać ze swoim problemem?
Diagnozę postawić można jedynie po przeprowadzonym badaniu psychologicznym. Kwestia szukania pomocy- czy Pani jest z tym źle, czy czuje Pani potrzebę zmiany swojego życia? Jeżeli tak, to zalecana jest długoterminowa terapia wglądowa- psychanalityczna lub psychodynamiczna.

Dzień dobry, choć dostarczyła Pani obszernego opisu, należy pamiętać, że diagnozowanie, w tym osobowości, to proces złożony i wymagający najczęściej kilku spotkań ze specjalistą - psychologiem klinicznym. Tym samym warto być ostrożną z autodiagnozowaniem, zwłaszcza opartym na informacjach zaczerpniętych z internetu. Jeśli doświadcza Pani takiego poczucia/wątpliwości czy skonsultować się ze specjalistą, może być to wystarczający sygnał, że jest to dobry moment, aby po takie wsparcie sięgnąć. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
W celu diagnozy i ewentualnej terapii, jeśli by Pani tego chciała, najlepiej rozmawiać bezpośrednio ze specjalistą, np. psychologiem klinicznym/psychoterapeutą psychodynamicznym.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Snarska