Mam 25 lat od 3 lat choruje na haszimoto i od 6 dni wiem że choruje na nadciśnienie. Badania morfolo

3 odpowiedzi
Mam 25 lat od 3 lat choruje na haszimoto i od 6 dni wiem że choruje na nadciśnienie. Badania morfologi, cholesterolu, glukozy, kreateniny i tsh w normie. Lekarz rodziny zdiagnozowal nadcisnienie jak pokazałam mu 3 dni pomiaru ciśnienia( każde wynosiło mniej więcej 146/106) do tego czułam ból w klatce piersiowej i złe sampoczucie. Nie wykonał ekg. Otrzymałam leki tertensif sr 1.5 mg i tritace 2.5 mg biorę je 3 dni ciśnienie spadło na 128/89 ale nadal czuję jakby mnie bolało serce i jestem strasznie słaba. Czy to oznacza że mam nie właściwie dobrane leki ? Czy powinnam je dłużej brać żeby się lepiej poczuć ? Bardzo dziękuję za przeczytanie i odpowiedzi
Dzień dobry! Ocena skuteczności leczenia powinna odbyć się po dłuższym czasie niż 3 dni, być może trzeba będzie wykonać całodobowe monitorowanie ciśnienia (tzw. "holter ciśnieniowy"). W Pani wieku należy również wykluczyć wtórne postaci nadciśnienia tętniczego, aby wykonać komplet badań powinna się Pani zgłosić do specjalisty hipertensjologa.

Wydaje mi się, że Pani problem jest dość złożony i jakakolwiek rekomendacja wymaga przejrzenia wyników badań i dokładnego badania fizykalnego. Zapraszam na wizytę.
Dzień dobry!
Należy przeprowadzić rozszerzoną diagnostykę przyczyny nadciśnienia tętniczego. Zwykle pomocne jest także postępowanie niefarmakologiczne (utrzymanie prawidłowej masy ciała, regularny wysiłek fizyczny, unikanie soli oraz produktów wysokoprzetworzonych).
Jeżeli chodzi o farmakoterapię to nie zalecałbym przyjmowania Tritace u młodej kobiety z uwagi na potencjalną ciążę i działanie teratogenne tego leku. Są inne preparaty obniżające ciśnienie tętnicze, które mogą być stosowane w ciąży.
Reasumując sugeruję aby Pani udała się na konsultację do kardiologa, który zleci odpowiednie badania oraz ustali właściwe leczenie.