Mam 24 lata i problem z relacjami międzyludzkimi. Problem dotyczy głównie kontaktów z bliskimi, mian

3 odpowiedzi
Mam 24 lata i problem z relacjami międzyludzkimi. Problem dotyczy głównie kontaktów z bliskimi, mianowicie gdy moi bliscy zwracają mi uwagę na moje zachowanie lub próbują mi pomóc udzielając rad bardzo często się o to denerwuję i staję się opryskliwy i nieprzyjemny. Co powoduje pogorszenie relacji i buduje nieprzyjemne napięcie prowadzące do kłótni. Niestety nie potrafię zlokalizować przyczyny mojego zachowania. Jeśli ktoś z państwa byłby w stanie mi doradzić lub przeprowadzić ze mną konsultację online bardzo proszę o odpowiedź.
Rozumiem, że masz trudności w relacjach międzyludzkich, zwłaszcza w reakcjach na uwagi i rady ze strony bliskich. Jeśli czujesz, że nie potrafisz zlokalizować przyczyny tego zachowania, warto rozważyć skonsultowanie się z terapeutą lub psychologiem, którzy mogą pomóc Ci zrozumieć i przepracować te trudności.
Poszukaj terapeuty: Znajdź terapeutę lub psychologa, który specjalizuje się w terapii indywidualnej. Możesz zacząć od poszukiwań w swojej okolicy lub skorzystać z usług terapeutycznych online. Terapeuta może pomóc Ci zidentyfikować przyczyny Twojego zachowania i znaleźć zdrowe sposoby radzenia sobie z emocjami i relacjami.
Otwartość i refleksja: Bądź otwarty na możliwość, że Twoje reakcje mogą wynikać z głębszych przyczyn lub nieświadomych wzorców zachowania. Zastanów się nad swoimi emocjami i reakcjami w różnych sytuacjach oraz zastanów się, czy istnieją jakieś okoliczności, które mogłyby wpływać na Twoje zachowanie.
Komunikacja: Staraj się wyrażać swoje uczucia i potrzeby w sposób konstruktywny i empatyczny. Skup się na słuchaniu drugiej osoby i próbie zrozumienia, co chce Ci przekazać. Dąż do budowania otwartej i szczerze komunikacji z bliskimi.
Samoświadomość: Praktykuj samoświadomość, aby lepiej rozpoznawać swoje emocje i reakcje w czasie rzeczywistym. Może Ci pomóc prowadzenie dziennika emocji, medytacja, czy inne techniki świadomego obecności.
Cierpliwość i wyrozumiałość: Pamiętaj, że zmiany w relacjach i zachowaniu wymagają czasu i wysiłku. Bądź cierpliwy w stosunku do siebie i swojego procesu rozwoju.
Jeśli nie masz dostępu do terapeuty, możesz rozważyć samodzielne czytanie literatury psychologicznej, uczestnictwo w warsztatach lub szkoleniach z zakresu rozwoju osobistego. To mogą być dodatkowe narzędzia, które pomogą Ci zrozumieć siebie i pracować nad lepszymi relacjami z bliskimi.

Ciężko stwierdzić po tym opisie, skąd bierze się Pana drażliwość na komentarze osób bliskich. Bardzo fajnie, że zauważa Pan ich wpływ na relacje i ma potrzebę przyjrzeniu się temu bliżej. Może to wynikać z wielu różnych rzeczy, Pana osobowości, charakteru, sposobowi w jaki zwracają się do Pana bliscy... Aby móc coś więcej powiedzieć, sugeruję kilka konsultacji ze specjalistą, który będzie w stanie wspólnie z Panem zastanowić się nad tym, co w tych relacjach jest dla Pana trudne, co tak naprawdę stanowi problem i budzi złość. Pozdrawiam
Drażliwość i napięcie może być objawem buntu na porady, których zwyczajnie Pan nie chce i to budzi w Panu frustracje. Może być tak, że przez to ma Pan poczucie braku sprawczości, decyzyjności i kontroli nad własnym życiem. Myślę, że warto zgłębić temat i poznać więcej szczegółów. W razie potrzeby zapraszam na konsultacje.