Mam 24 lata i od wielu lat mam problem, który bardzo utrudnia mi funkcjonowanie w społeczeństwie. A

3 odpowiedzi
Mam 24 lata i od wielu lat mam problem, który bardzo utrudnia mi funkcjonowanie w społeczeństwie. A mianowicie chodzi o problemy z komunikacją, mową i wyrażaniem swoich myśli. Bardzo często nie umiem się wysłowić, brakuje mi słów, układam nielogiczne zdania, jak zaczynam o czymś mówić to po chwili jest nagłe STOP i nie wiem co dalej mówić, mówię na ogół dość cicho i niewyraźnie, czasami bywa i tak, że nie mam pojęcia jak komuś odpowiedzieć albo jak rozmawiać bo czuję pustkę w głowie. Boję się, że to co powiem będzie brzmiało nieskładnie lub że nie zostanę zrozumiany lub usłyszany. Zastanawia mnie gdzie może leżeć przyczyna tego wszystko. Chciałbym się tego wreszcie pozbyć bo tak nie idzie żyć i wręcz doprowadza to do depresji. Nawet pisząc to muszę się długo zastanawiać jak to wszystko ułożyć w słowa. Chciałbym zacząć w końcu normalnie żyć w społeczeństwie i zacząć się rozwijać zawodowo. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
Warto byłoby postarać się zidentyfikować źródło Pańskich trudności i przyjrzeć się temu, czy u podstaw problemu leży np lęk przed oceną, a może problemy z koncentracją, które uniemożliwiają sformułowanie wypowiedzi?
Znalezienie przyczyny pozwoliłoby zastanowić się nad tym, co mogłoby Panu pomóc w złagodzeniu opisanego problemu. Myślę, że dobrym pomysłem byłaby konsultacja z psychologiem i rozważenie procesu psychoterapeutycznego.
Pozdrawiam

Wskaza jest diagnoza neuropsychologiczna procesów językowych, tempa przetwarzania informacji poznawczych.
Dzień dobry, Świetnie, że zdecydował się Pan podzielić się Pana trudnościami. Zachęcam do tego, by umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego - zaleci on zapewne podstawowe badania krwi. Warto zadbać o badanie tarczycy, żelazo, profile witaminowe oraz cukier. Lekarz rodzinny może też podpowiedzieć kolejne kroki - logopeda, psychiatra, psychoterapeuta, neurolog itp. Wtedy będzie miał Pan bardziej pełny obraz sytuacji oraz będzie Pan mógł świadomie podjąć decyzję o pracy nad Pana trudnościami. Niezależnie od powyższych, współpraca z terapeutą pozwoli Panu zyskać kompetencje, które będą wspierać Pana w życiu codziennym. Także jest to ścieżka, którą zalecam prowadzić równocześnie.
Jeśli to możliwe, może Pan próbować wchodzić w sytuacje społeczne, aby się w nich trenować. Pisze Pan, że sformułowanie tej wiadomości była wyzwaniem - może np. zaangażowanie się w dyskusję na forum/grupie tematycznej, która Pana interesuje, będzie sposobem pośrednim do oswajania się z komunikacją. Warto też wprowadzić do rutyny swojego dnia zwyczaj odpowiedniego nawadniania się (odwodnienie wpływa niekorzystnie na naszą koncentrację i inne zdolności poznawcze), zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość ruchu oraz techniki relaksacyjne (w internecie można znaleźć wiele sposobów - proszę poszukać takiego, który dla Pana będzie odpowiedni.
Życzę Panu powodzenia we właściwej diagnostyce i osiągnięciu celów rozwojowych.