Mam 24 lata i od długiego czasu męczą mnie natrętne myśli. Większość z nich tyczy się zdrowia i życi

2 odpowiedzi
Mam 24 lata i od długiego czasu męczą mnie natrętne myśli. Większość z nich tyczy się zdrowia i życia mojego i moich bliskich. Kiedy jadę autem co chwilę wyobrażają mi się wypadki z naszym udziałem. Przejeżdżamy przez przejazd - zderzenie z pociągiem. Ostry zakręt - dachowanie. Gaśnica niedaleko źródła ciepła? Na pewno wybuchnie i trafi we mnie. Te myśli są na prawdę bardzo męczące i natrętne, czuje że nie mam nad nimi kontroli. Za każdym razem wyobrażam sobie najgorszy możliwy scenariusz. Kiedy mieszkałam w mieszkaniu z kuchenką gazową potrafiłam zamknąć kuchnię na noc i podłożyć koc pod drzwi w razie gdyby akurat ulatniał się gaz.. Ostatnio o tym rozmyślałam i zrozumiałam, że jako dziecko też tak miałam. Za każdym razem w jednym miejscu podczas powrotu ze szkoły „wiązałam buta” za znakiem drogowym w miejscu gdzie chodnik się zwężał „w przypadku gdyby auto akurat zjechało na chodnik to wjedzie w znak”. Absurd. Nie wiem czy ja jestem po prostu przewrażliwiona czy jest coś ze mną nie tak. Czy jest jakiś sposób na to aby pozbyć się takich okropnych myśli? Ostatnio baaardzo dużo ich i ciężko przez to cieszyć się życiem.
Dzień dobry,

to co Pani opisuje pasuje do zaburzeń lękowych, jednak żeby to stwierdzić jednoznacznie potrzeba więcej informacji. Widać, że doświadcza Pani tak zwanych ruminacji, czyli natrętnych/obsesyjnych myśli, których nie da się łatwo pozbyć, a które ciągle powracają. Zdaję sobie sprawę jakie to musi być dla Pani ciężkie i obciążające. Jednak można nad tym normalnie pracować z sukcesami. Poprzez podważanie tych myśli, sposoby przerywania błędnego koła można z czasem redukować ilość i siłę tych natrętnych myśli. Zachęcam też do tego, żeby zadbać o relaks, żeby mózg mógł trochę odpuścić te myśli. Praktykowanie technik relaksacyjnych może być w tym pomocne. Również myślę, że warto udać się na konsultację do specjalisty. W czasie wywiadu będzie on mógł dużo lepiej poznać naturę problemu, a później wspólnie można ustalić, czy i ewentualnie jakie leczenie podejmować.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry ,
opisuje tu Pani bardzo dużo realnie odczuwanego cierpienia. Wynika ono z lęku, który powoduje, iż pani organizm jest w stanie ciągłej gotowości. Taki stan wypala zasoby organizmu. Uważam, iż nie powinna Pani z tym dłużej pozostawać sama i udać się po poradę do psychoterapeuty, który będzie w stanie obniżyć poziom lęku i dzięki temu poprawić jakość Pani życia. Warto też rozważyć konsultację psychiatryczną. Farmakoterapia może zmniejszyć nasilenie natrętnych myśli.
Pozdrawiam Krzysztof Czułno

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.