Mam 24 lata i nerwice lękową, od miesiąca nie daje mi żyć myśl o sepsie. Czy jest to normalne ? Boję się wszystkiego.. skaleczenia, jeść w barach że czymś się zarażę tym bardziej że niedawno przebyłam zapalenie tchawicy. Już nie wiem jak sobie radzić w takich sytuacjach, a aktualnie nie mam możliwości jeździć na terapię.. pomocy !
 Katarzyna Zalewska
Katarzyna Zalewska
Psycholog, Terapeuta, Diagnostyk
Wrocław
Dzień dobry,
jeśli nie ma Pani możliwości podjęcia psychoterapii, proszę umówić się przynajmniej do lekarza psychiatry. Lekarz oceni wtedy, czy można przepisać Pani lekarstwa przeciwlękowe. Jeśli pojawi się możliwość podjęcia przez Panią psychoterapii, proszę nie zwlekać. Pozdrawiam. Katarzyna Zalewska

mgr Emilia Misiaszek
mgr Emilia Misiaszek
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Wrocław
Witam! Zamartwianie o możliwość zachorowania oraz podejmowanie działań dających poczucie większego bezpieczeństwa prze zachorowaniem, może być bardzo uciążliwe i przykre. Rozumiem, że korzystanie na chwilę obecną z regularnej terapii prywatnie bądź na NFZ nie wchodzi w grę. Warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który być może tymczasowo zaleci leczenie farmakologiczne. Na rynku są również liczne publikacje, które mogą stanowić wsparcie dla osób zmagających się z rożnymi lękami. Literatura nie zastąpi pracy z psychoterapeutą, ale może pomóc zrozumieć w pewnym stopniu to, co się dzieje, czy podpowiedzieć jak sobie radzić.
Polecam:
Zaburzenia Lękowe/ A.Beck, wyd. WUJ
oraz Lęk i Fobia, podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi/ E.J. Bourne, wyd. WUJ

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Emilia Misiaszek

mgr Justyna Krupa-Burkiewicz
mgr Justyna Krupa-Burkiewicz
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Żyrardów
Dzień dobry. W opisanej przez Panią sytuacji zachęcam do konsultacji z lekarzem psychiatrą w celu ewentualnego rozpoczęcia farmakoterapii w celu redukcji doświadczanych przez Panią objawów. Jednocześnie w związku z brakiem możliwości pojęcia stacjonarnej terapii, proszę rozważyć udział w konsultacji online (np. poprzez Skype) z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Psychoterapia przez Skype korzysta z podobnych czynników leczących, co terapia twarzą w twarz (m.in. komunikacja w czasie rzeczywistym, kontakt wzrokowy) i okazuje się być skuteczna w terapii różnych obszarów trudności. Życzę powodzenia. Z poważaniem Justyna Krupa-Burkiewicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.